Je v poriadku, ak budem odsávať mliečko na viackrát?

Zodpovedané
6. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o odsávaní.

Od mojej 2,5-mesačnej dcérky budem musieť odísť na 3 - 4 hodiny. Ona je však výhradne na materskom mliečku a je zvyknutá papať každé 2 - 3 hodinky. Mlieko sa jej chystám odsať do fľašky. Problém je, že na jedenkrát dokážem odsať maximálne 50 - 60 ml. Dcérka však na jedno kŕmenie potrebuje aspoň 120 ml.

Je v poriadku, ak budem odsávať mliečko na viackrát?

Môžem mliečko odsať a potom znovu po pár hodinách pridať ďalšie mlieko?

Mám fľašku skladovať v chladničke alebo vonku pri izbovej teplote?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete odsať, skladovať v chladničke a potom pridať ďalšie odsaté mlieko.

V chladničke je možné skladovať cca 3 dni, potom je treba zmraziť. Rozmrazovať v izbovej teplote alebo vo vodnom kúpeli. Znova nezmrazovať.

Pokiaľ ide o jednorazovú akciu, asi bude všetko ok. Je však možné, že bábätko nebude vedieť sať z fľaše, preto majte pripravený aj plán B - dokrm cievkou alebo striekačkou cez prst. Zároveň je potrebné uviesť, že časté kŕmenie z fľaše je veľkým rizikom, ktoré môže viesť k predčasnému odstaveniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová