Kedy a ako sa začať pripravovať na dojčenie?

Zodpovedané
12. dec 2023

Dobrý deň,

som druhýkrát tehotná, aktuálne v 21. týždni. Po prvom pôrode (cisársky) sa mi dlho nepodarilo dojčiť, resp. len mesiac aj s prikrmovaním. Stres, nepohodlie a asi som to vzdala.

Teraz však túžim plnohodnotne dojčiť, ale hrozí mi znova cisársky.

Mám sa už teraz začať pripravovať na dojčenie?

Ak áno, tak akým spôsobom?

Urobím čokoľve, aby sa mi podarilo čo najdlhšie dojčiť bez prikrmovania.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je žiadny dôvod, prečo by ste sa nemohli prirodzene rozdojčiť. Cisársky je mierna komplikácia, ale rozhodne neznamená, že nemôžete dojčiť.

Pre spokojné dojčenie je úplne najdôležitejšia doba niekoľkých prvých chvíľ a dní po pôrode.

Buďte čo najviac v kontakte s bábätkom, dojčite na požiadanie, teda tak často a tak dlho ako bábo chce. To je po cisárskom trochu zložitejšie kvôli rekonvalescencii, ale nie je to nemožné. Pri dojčení často striedajte prsia, pokojne aj niekoľkokrát za jedno dojčenie. Skúste web www.mamila.sk, kde nájdete veľa užitočných informácií.

Zároveň je dobré sa pripraviť a vyhľadať dobrú laktačnú poradkyňu, ktorá môže v prípade ťažkostí prísť a pomôcť. Čím skôr, tým lepšie.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová