Má zmysel užívať Benedikt a Senovku na podporu laktácie, ak sa účinky v zvýšení tvorby mlieka nedostavili po 5 dňoch?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o názor/radu.

Má zmysel ďalej užívať Benedikt lekársky a Senovku grécku na podporu laktácie, ak sa účinky v zvýšení tvorby mlieka nedostavili ani po 5 dňoch?

Užívam denne 12 tbl Senovku 500 mg/tbl a 12 tbl Benediktu 450 mg/tbl po dohode s laktačnou poradkyňou. Zdá sa mi, že pociťujem vedľajšie účinky - smrad kože a potu, návaly hladu a smädu, hnačka. Do toho riešim aj hemoroidy a nehovoriac o tom, že 24 tbl denne je veľa. Cca rok dozadu mi bolo USG vyšetrením zistené nedostatočné zastúpenie mliečnych žliaz vo vzťahu k veku. Kombinujem prikladanie na prsník s dokrmovaním cievkou po prsníku (v krajných prípadoch cievka cez prst).

Bábätko vyžaduje dávku 90 ml kŕmenie. V priebehu dňa čiastočne dostane cca 30 ml (test cez odsatie mlieka v rozsahu 50 minút za pomoci odsávačky z oboch prsníkov) a 60 ml je umelé mlieko cez cievku na prsníku. V noci sabotuje sanie z cievky aj z prsníka a formou plaču požaduje 90 ml na kŕmenie. Bábätko má 10 dní.

V pôrodnici bolo dokrmované fľaškou 50 ml/kŕmenie nakoľko som mala mlieko len v kvapkách, bábätko bolo spavé z dôvodu žltačky a prisávalo sa minimálne.

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv odpoviem na Vašu otázku Má zmysel užívať Benedikt a Senovku na podporu laktácie, ak sa účinky v zvýšení tvorby mlieka nedostavili po 5 dňoch? Moja odpoveď je - neviem. Nie som bylinkárka. Podobné doplnky stravy pre navýšenie laktácie odporúčam len ako doplnok, samy o sebe môžu podporiť. Z praxe vnímam skôr spoliehanie sa na zázrak, ktorý sa spravidla nedostaví.

Pokiaľ Vám táto odpoveď stačí, ďalej nečítajte. Ja si však neodpúšťam pokračovať. Pri čítaní Vášho popisu sa nemôžem zbaviť dojmu, že to je celé nejako zle.

Samé počítanie mililitrov, gramov, minút. Nikde nevidím prirodzené dojčenie, normálne dojčenie, ktoré, ak má bábätko ešte hlad, doplníte cievkou. Nedá sa povedať, čo je jedna dávka pre dojčené bábätko. Dojčené deti sa dojčia treba 15x za deň (zvlášť pár dní po pôrode). Niekedy vypijú 5 ml a inokedy 50 ml. Nie sú na kľúčik a nedá sa povedať, koľko potrebujú v tej danej chvíli. Postupne sa všetko učia, skúšajú, zisťujú, ako to na svete funguje. Čo ale s istotou možno povedať je, že potrebujú prsník. Niekedy je to z dôvodu hladu, inokedy z milióna iných dôvodov.

Možno ste už skúšali všetko možné, ale za mňa – urobte si pelech a buďte tam s bábätkom. Stále. Užívajte si tie chvíľky, túľte sa, dajte bábätku aj sebe zažiť pocit, že ste tu pre seba navzájom. Vypnite mozog a zapojte inštinkt. Prestaňte počítať.

Dojčite - dojčite často, dojčite dlho, dojčite tak, ako bábo chce. Žltačka postupne odíde a bábo sa začne dojčiť aktívnejšie. O nedostatočnom zastúpení mliečnych žliaz vo vzťahu k veku počujem prvýkrát a aj keby, tak dojčenie doplníte cievkou. Tú možno nahradiť aj suplementorom. Pri dlhodobom dokrmovaní je s ním praktickejšia a jednoduchšia manipulácia.

Sledujte bábo pri dojčení - saje, prehĺta, je aktívne? Pokiaľ nie, striedajte prsia napríklad aj niekoľkokrát za dojčenie. Sledujte pocikané plienky. Pokiaľ by bábo cikalo menej, dajte cievkou cca 30 ml. Prípadne viac, pokiaľ ďalej saje. Nevážte pred a po. Bábätko odvážte raz za 2 - 3 dni a sledujte, či váha mierne rastie (mierne znamená napríklad len o 20 alebo 30 g).

Pokiaľ sa dojčí, vykašlite sa na odsávanie. Je k ničomu. Z odsávania vôbec nemožno povedať, či sa bábo dostatočne dojčí. Odsávačka nie je dojčenie, je to len mechanický podtlak. Dojčenie je láska, vzťah, hormóny, chémia, intimita, dotyk a mnoho ďalšieho.

Benedikt, Senovka, homeopatiká – ok, ak Vám to robí dobre, chutí, vyhovuje. Môže to byť podpora, ale nečakajte zázraky. 24 tabliet je za mňa prepáčte to slovo - magorina. Zázrak je zrodenie, to, ako dokážete s bábätkom fungovať, ako ho budete spoznávať, ako zvládate byť mamou. A vy to zvádzate.

Verte sama sebe, verte bábätku. Nechajte manžela, nech sa stará o Vás dvoch a vy dajte všetok svoj čas bábätku. Prestaňte tlačiť na pílu a privoniavajte si k jeho hlavičke. To Vám dá viac, ako akákoľvek tableta. Teraz je na to tá správna doba.

Veľmi a veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová