Mám laktačnú krízu?

Zodpovedané
11. nov 2022

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá má momentálne 3 týždne. Doteraz bola plne dojčená, aj som odsávala. No posledných pár dní sa nevie najesť iba dojčením. Keď skúsim odsávať, nič mi nejde.

Párkrát za deň jej dám aj UM, pretože mi je jej ľúto, že je stále hladná. Prikrmujem ju až potom, ako sa ju snažím nadojčiť. V noci je čisto iba dojčená.

Bola som aj u lekára, mliečnych žliaz mám dostatok, čiže tu by problém nemal byť. Začala som užívať aj Senovku a Benedikt na podporu laktácie. Bola by som rada, keby som dcérku mohla opäť iba dojčiť a neprikrmovala ju UM.

Má význam sa naďalej snažiť a prikladať si ju na dojčenie, alebo mám rovno prejsť na UM?

Je to u mňa iba laktačná kríza?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by bola škoda odstavovať zdravé bábätko vo chvíli, keď sa objavia drobné problémy. V priebehu dojčenia sú lepšie a horšie obdobia, ktoré mamičky vnímajú ako tzv. laktačnú krízu. Nejde ale o krízu v pravom slova zmysle. Skôr ide o nesúlad medzi predstavou mamičky o dojčení a potrebou bábätka.

3. týždeň je typický tzv. rastovým špurtom. Bábätko skrátka rastie rýchlejšie ako predtým, naberá na váhe a tiež rastie. Preto potrebuje výrazne viac energie = mlieka = dojčenia.

Nepíšete, ako často ste predtým dojčili, či ste pri dojčení striedali prsia, ako často ste dojčili/dojčíte v noci.

V priebehu rastových špurtov, ale vlastne priebežne po celú dobu dojčenia odporúčam dojčiť tak často a tak dlho, ako bábätko potrebuje. Pri jednom dojčení môžete aj niekoľkokrát vystriedať prsia. Počas rastového špurtu sa bábätko môže chcieť dojčiť napr. 10x ale aj 15x či viackrát za deň. A je to úplne normálne. Vďaka častému dojčeniu dochádza k zvýšeniu laktácie a Vaše telo tak nabehne na ďalší rýchlostný stupeň a bude schopné uživiť bábätko aj ďalej, ako budú postupne rásť jeho potreby.

UM v tejto chvíli určite nie je potrebné. Musíte len dojčiť, dojčiť a dojčiť. Najmä podanie lieku UM liekovkou naopak vedie k väčšiemu riziku odstavenia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová