Mám operáciou poškodený prsník. Ako vyriešim svoje problémy s dojčením?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

pred pár dňami dom rodila, som však po operácii nádoru na prsníku a kvôli zlému priebehu hojenia mi jeho spodná časť chýba. Mliečko sa mi však tvorí vo veľkom množstve. Z jedného prsníka moje bábätko pekne saje. Na druhý - poškodený prsník sa však priložiť nedá. Mliečko si z neho odsávam, no odsajem asi len štvrtinu potrebného množstva.

Začínajú sa mi tvoriť hrče, ktoré sa snažím rozmasírovať, ale jedna mi stále ostáva. V nemocnici mi odporučili len masírovať a odsávať. Odsávam pravidelne každé dve hodiny. Obávam sa zápalu, tak rozmýšľam aj nad zastavením laktácie.

Akým spôsobom sa zbavím hrče v prsníku, keď masírovanie ani odsávanie nepomáha?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom priloženia a sania z poškodeného prsníka bohužiaľ nemôžem poradiť. Musela by som to vidieť a podľa situácie skúsiť nájsť vhodnú polohu. Nič sa ale nedeje, dojčiť môžete iba z jedného prsníka. Druhý prsník môžete odsávať. Prípadne sa v ňom laktácia prirodzene ukončí, pokiaľ z neho dojčiť a odsávať prestanete.

Postupujte tak, že odsajete len do úľavy vo chvíli, keď cítite hrče a prsník je tvrdý. Najprv nahrejte, potom odsajte do úľavy - nie viac a potom naopak schlaďte (napr. mrazeným hráškom v utierke). V prípade podozrenia na zápal môžete prikladať mäkký tvaroh, strúhanú zemiak, kapustové listy). Laktácia sa tak v prsníku ustáli a mlieko sa prestane tvoriť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová