Mám pocit, že vnútromaternicové teliesko mi znižuje laktáciu. Ako ju obnovím a podporím?

Zodpovedané
23. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Môže hormonálne vnútromaternicové teliesko (gestagény) znížiť a až zastaviť laktáciu?

Mám ho 2 mesiace a postupne sa mi znižuje tvorba mlieka. 8-mesačná dcérka pribrala za posledné 2 mesiace len necelých 80 g. Gynekológ tvrdí, že to nemá vplyv. Ja to nemám čomu inému pripísať. Prvorodeného som dojčila do 2 rokov a mala som mlieka na rozdávanie.

Ako v takomto prípade obnovím a podporím laktáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že je toto veľmi zložité posúdiť a vopred avizujem, že nie som gynekológ. Teliesko je hormonálne, dojčenie je tiež (z veľkej časti) hormonálna záležitosť. Veľa žien s telieskom normálne dojčí, ale v praxi sa občas stretnem s mamičkou, ktorá má podobné problémy ako vy. Každá sme iná, každé dieťa je iné a každé dojčenie je iné – jedinečné.

Na druhú stranu, niekedy sa stáva, že keď sa bábo rozhýbe, obzvlášť v 2. polroku svojho života, tak váhový prírastok chvíľu stagnuje alebo je nižší a nemusí to súvisieť s telieskom. Pokiaľ je bábo spokojné, váhovo v norme, dojčí sa na požiadanie, dostáva adekvátne na dojčenie aj príkrmy a psychosomaticky je ok, potom nie je potrebné panikáriť.

Pokiaľ by sa problémy prehlbovali, váha stále stagnovala, bábo bolo nespokojné, potom je na mieste sa nad telieskom zamyslieť.

Pre určité nakopnutie laktácie je a babskou radou (ale účinnou) predojčiť pár nocí, spať s bábätkom, dojčiť a dojčiť. Ďalej laktáciu podporíte častým dojčením, striedaním pŕs pri jednom dojčení aj viackrát. Vy ste skúsená mamička a verím, že to všetko robíte a zvládate.

Môžete pridať ako doplnok homeopatiká či bylinky, ale nie som ani bylinkárka ani homeopatka, takže by som Vás odkázala na odborníkov.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová