Môže dojčiaca matka jesť čokoládu, arašidy a paradajky?

Zodpovedané
6. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dojčenia a konzumácie potravín, ktoré sú alergénne.

Môže dojčiaca matka jesť čokoládu, arašidy a paradajky?

Ovplyvňuje strava matky to, či bude dieťa v budúcnosti alergické?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dojčiaca matka môže jesť úplne všetko, ak to vyhovuje jej a aj bábätku.

Odporúča sa pestrá strava, výživná, bohatá na zdravé tuky. Niekedy však môžete vypozorovať, že niektoré potraviny bábätku vadia (najčastejšie bielkovina kravského mlieka, prípadne kvasnice).

Potom je dobré danú potravinu dočasne obmedziť. Tráviaci trakt bábätka postupne dozrieva a časom zvládne tráviť aj to, čo spočiatku vadilo.

Ohľadom alergénov, avšak nie v MM, ale pri zavádzaní príkrmov nepanuje úplná zhoda. Ešte niekoľko rokov späť sa odporúčalo alergény zavádzať čo najneskôr. Teraz sa odporúča postupné zavádzanie v malých dávkach už od počiatku príkrmov.

Ostatne dojčenia, a to dlhodobé je prvým pozitívnym faktorom pre zníženie rizika vzniku alergie u detí.

Dúfam, že som odpovedala dostatočne.

Krásne dojčenia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová