Prečo 6 týždňový synček po dojčení často zvracia?

Zodpovedané
14. apr 2020

Dobrý deň,

môj 6 týždňový synček je dojčený a po dojčení často zvracia. Často sa vygrcká a zase pýta papať - takto stále dookola. Ja potom neviem, či nie je prejedený.

Tak isto neviem, koľko spapá a či papá dosť, pretože na preváženie k doktorke ideme až o tri týždne. Nenechávam ho odgrgnúť, pretože vtedy väčšinou grcká najviac.

O aký problém môže ísť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

myslím, že sa nejedná o problém. Je to úplne normálne. Väčšina novorodencov nemá úplne uzavretú záklopku medzi pažerákom a žalúdkom. Keď si bruško naplní, môže mlieko grckať. Pokiaľ ide naozaj len o grckanie, je to ok.

Problém by nastal vo chvíli, keby bábätko zvracalo tzv. oblúkom na diaľku a zároveň by váhovo neprospievalo.

U Vás to vyzerá ako veľmi dobrý začiatok dojčenia. Či bábätko prospieva, spoznáte podľa toho, že je po dojčení relatívne spokojné a či počas dňa dostatočne ciká. Minimálne 6 plienok. Ak si nie ste istá, môžete sa skúsiť so svojou pani doktorkou dohodnúť na prevážanie. Ja si však nemyslím, že je to v tejto chvíli potrebné.

Čo môže pomôcť, tak to je dojčenie v tzv. sacej polohe viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/

Bábätko sa dojčí vo vertikálnej polohe, prirodzene si stláča bruško a má možnosť si ľubovoľne odgrgnúť. Zároveň je veľmi dobre prisaté.

Prejedania sa nebojte. Dojčené deti veľmi dobre vedia, kedy chcú prsník a kedy nie. Dôvodom nemusí byť vždy len hlad. Keď sajú, chcú sa nasýtiť. Keď len dudlajú, potrebujú upokojiť, zaspať.

Len tak ďalej - držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová