Prospieva moje dieťa?

Zodpovedané
14. máj 2019

Dobrý deň,

mám dieťa, ktoré má od narodenia priemerný váhový prírastok 130 až 160 g na týždeň. Teraz sme mali len 93 g na týždeň. Bola u mňa aj laktačná poradkyňa a dala mi bylinky. Pri odchode povedala, že dieťa má skrátenú uzdičku. Jazyk vyplazuje v poriadku a pediater to nepotvrdil.

Okrem iného ma reflux, ktorý sa už zmiernil. Po papaní sa pekne usmieva. Už toľko nevracia a neplače. Dieťaťu idú aj zuby a ja nemám pocit, že je hladná. Lebo nechce už prsník.

Môže byť dieťa hladné a pritom vykazovať tieto spomínané javy?

Včera som si naschvál odsala z jedného prsníka za pár minút 130 ml. Dcéra som dala z toho prsníka piť a normálne ťahala, zaspala pri prsníku, dudlala si ho na záver. Čiže mlieka mam až až.

Je možné, že sa dcéra nedostane k zadnému mlieku?

Po koľkých ml začína zadné mlieko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dojčené deti priberajú často skokovo. Teda môžu aj niekoľko dní váhovo stagnovať a potom môžu rýchlo pribrať.

Akceptovateľný prírastok pre väčšinu pediatrov je cca 100g /týždeň. Vždy však záleží na komplexnom hodnotení dieťaťa - na zhodnotení váhy, dĺžky, obvodu hlavičky, psychomotorického vývoja a celkovej spokojnosti dieťaťa.

S laktáciou zrejme problém nie je. Dieťatko je spokojné a doteraz prospievala bez ťažkostí.

Zadné a predné mlieko je veľký mýtus. Samozrejme nemožno určiť čas ani množstvo. Na prsiach nie sú žiadne odmerky 🙂.

Dojčite tak, že nadojčíte z jedného prsníka a potom ponúknete druhý prsník. Sledujte bábätko ako pije. Keď už pitie "klame", skúste prsia vystriedať.

Ohľadom byliniek a uzdičky - bylinky nič nepokazia, ale nie sú samospasiteľné. Môžete sa nalievať litrami čajov. Uzdička spravidla nepredstavuje pre bábätko problém.

Pre spokojné dojčenie je najdôležitejšie dostatočný kontakt s bábätkom - nosenie, spoločné spanie, dodatočná častá ponuka dojčenia, dojčenie z oboch pŕs po dostatočne dlhú dobu. Teda tak často a tak dlho, kým bábätko saje.

V tejto chvíli nemyslím, že je niečo v neporiadku. Skúste pre svoj pokoj dojčiť málinko častejšie, skúste prekojiť pár nocí a spať s bábätkom . Dojčiť tak často, ako to pôjde. Možno už bábätko teraz pribralo viac ako za prvé týždne 🙂

Nebojte sa, dajte tomu voľný priebeh a bude to dobré.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová