Respiračný syncyciálny vírus a znížená tvorba mlieka. Ako máme rozbehnúť dojčenie?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

mám 3-mesačnú dcéru, ktorej pred týždňom jej potvrdili respiračný syncyciálny vírus (RSV). Maličká mala dusivý kašeľ a bola veľmi zahlienená. Počas 3 dní odmietala dojčenie a bola veľmi spavá. Boli sme hospitalizované na detskom pneumonologickom oddelení kvôli možnej dehydratácii.

Už nás prepustili, pretože na pľúcach nie je žiadny nález a kašeľ sa zlepšil.

Problém s dojčením však pretrváva.

Mohlo sa stať, že mi rapídne klesla tvorba mlieka za tie 3 dni?

Dcérka má málo pocikaných plienok a vidím, že mlieka je veľmi málo. Dudluje a dudluje, ale nič neprehĺta. Už týždeň jej stojí váha. Snažím sa ju často prikladať, no mám obavy, že sa to mliečko nerozbehne a nezačne priberať. Skúšala som jej dať fľašu, ale odmieta ju. Ako keby nevedela z nej sať.

Je šanca, že sa to ešte rozbehne?

Nikdy nejako extra nepriberala, ale stále prospievala.

Mám ešte vydržať a výlučne dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je možné, že došlo k zníženiu laktácie. A navyše zahlienenie, nemožnosť dýchať nosom a dusenie pri dojčení je pre bábätko veľmi nepríjemné. Nič však nie je stratené.

Urobte si taký reštart - pelech, kde budete spolu, koža na kožu. Budete dojčiť tak často, ako bábätko chce. A pri každom dojčení často striedať prsia. Veľmi odporúčam saciu polohu koža na kožu (viď www.mamila.sk).

Pokiaľ aktuálne nedostáva dostatok tekutín, skúste podať príkrm (odsaté MM alebo UM) cievkou priamo pri dojčení. Satie pre ňu bude trochu jednoduchšie a opäť začne byť na prsníku aktívne. Tým znovu laktáciu rozbehne.

Dokrm cievkou nájdete napr. na www.infookojeni.net

Je skvelé, že sa Vám podarilo zvládnuť takto ťažkú ​​situáciu a stále dojčiť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová