Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Som tehotná a tvorí sa mi kolostrum. Môžem si prikladať staršieho synčeka?

Zodpovedané
5. nov 2019

Dobrý deň,

som v 6. mesiaci tehotenstva a doma mám 1,5 ročného synčeka, ktorého som odstavila od dojčenia v 14. mesiaci. Bolo to veľmi ťažké, keďže papal 8x za noc.

Bola som dosť ovplyvnená aj názormi rodiny. Takmer nikto mi nerozumel a počúvala som aj od starkej, že prečo ešte dojčím. Vraj už je veľký, že to nie je normálne a mám s tým čo najskôr prestať. Aj muž bol skôr za odstavenie. Syn vôbec nebol pripravený a hoci sme neskončili zo dňa na deň, veľmi sme si poplakali obaja.

Dodnes si to vyčítam, že mu nedávam moje mlieko, ale zarábam umelé.

Teraz sa mi začalo tvoriť kolostrum, čo ma veľmi potešilo. Stále počúvam, že nech mi nenapadne dať kolostrum synovi. Dokonca aj gynekologička po oznámení tehotenstva, že nech čo najskôr prestanem dojčiť. Nevedela mi však povedať konkrétny dôvod.

Mám prestať s prikladaním?

Môžem opäť začať dojčiť staršieho synčeka, keď sa bábätko narodí?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tandemové dojčenie je spájané s množstvom mýtov a ani odborná verejnosť nemá dostatok informácií. V našej kultúre je skôr raritou. V iných kultúrach je normálne.

Ak je Vaše tehotenstvo v poriadku a bez komplikácií, môžete tandemovo dojčiť. Je otázkou, či syna nezmätiete tým, že ste už odstavila (a s veľkými bolesťami).

Zo zdravotného hľadiska je kolostrum úplne nenahraditeľné. Je to také "vytunené materské mlieko". Synovi môže len prospieť.

Aj po pôrode možno v dojčení obidvoch detí pokračovať. Zloženie MM bude také, aké potrebuje mladšie dieťa a staršie sa len "pridáva".

Rozhodnutie je teda na Vás. Je potrebné vyhodnotiť aj reakcie okolia a ich vplyv na Vás. Môže to pre Vás byť veľmi psychicky náročné bojovať so všetkými okolo a necítiť podporu.

Ale ako tu už mnohokrát píšem - do Vášho dojčenia je každému nič, je to len na Vás, ako sa rozhodnete.

Moc držím palce.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová