Som v 26. týždni, dojčím 15 mesačného syna a ide mi kolostrum. Budem ho mať aj pre druhé dieťa?

Zodpovedané
12. dec 2020

Dobrý deň,

mám 15 mesačného syna, ktorého ešte kojím. Som v 26. týždni tehotenstva a posledné dni som si všimla, že mi už ide kolostrum.

Budem ho mať ešte aj pre druhé dieťa?

Od kedy som tehotná, tak sa mi zdá, že som mala už len minimum mlieka. Pri dojčení ma strašne bolia prsia bradavky.

Čím to je?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie v tehotenstve a tandemové dojčenie má svoje špecifiká a jeho priebeh je veľmi individuálny.

Niekto nemá žiadny problém. Niektoré mamičky naopak majú veľmi citlivé prsia, bradavky, majú pri dojčení nepríjemné pocity pod. Niekedy dochádza k poklesu laktácie. To všetko je spôsobené hormonálnymi zmenami súvisiacimi s tehotenstvom.

To všetko je normálne a ak tehotenstvo prebieha bez problémov, dojčenie staršieho dieťaťa nepredstavuje žiadne riziko. Aj po pôrode je možné pokračovať v dojčení obidvoch detí, zloženie mlieka sa prispôsobí tomu mladšiemu (telo je veľmi chytré), takže sa nemusíte obávať, že by bábätko strádalo.

Štát sa môže aj to, že sa staršie dieťatko odstaví, úplne alebo len dočasne a potom sa opäť na dojčenie vráti.

Všeobecne odporúčam nechať tomu voľný priebeh, riadiť sa svojimi pocitmi a inštinktami rovnako tak ako potrebami staršieho dieťaťa a uvidíte, ako sa situácia vyvinie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová