Spôsobila som 9-mesačnému dieťaťu návyk na dojčenie?

Zodpovedané
28. mar 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/laktacn...

Synčekovi idú zuby, to je pravda.

Mohla som tento návyk požadovania spôsobiť aj ja sama?

Pravidelne som ponúkala prsník ako sme prechádzali laktačnými krízami. Núkala som prsník a snažila som sa prikladať bábätko, aj keď dojčenie doslova nežiadal, aby som stimulovala tvorbu mlieka.

Mohlo si dieťa na to zvyknúť aj týmto spôsobom?

Ako ponúkam vodu som si všimla, že pije naraz po cca 30 - 40 ml. Rovnako to urobil vtedy, keď som ponúkla ochutené mlieko alebo umelé mlieko.

Môže nastať situácia, kedy on proste na 1 dojčenie vypije len pár mililitrov, a tým pádom si takto pokrýva dennú potrebu mlieka napríklad aj v 10 - 12 dojčeniach?

Poslednú poradňu sme mali vo februári. Vtedy mal 8 mesiacov (+ 1 týždeň) a mal 74 cm a 9120 g. Problém s prospievaním nemá.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím, že ste si toto spôsobili sama prikladaním. Bábätko si skrátka stále uspokojuje niektoré potreby dojčenia. Dojčenie nie je zďaleka len o jedle či pití. Uspokojuje všetko, čo bábätku chýba. Bábo sa chce dojčiť, keď je mu zima, teplo, bojí sa, zľaklo sa, čokoľvek ho bolí, šteklí, škrabe, nudí sa... Čím je staršie, tým viac potrieb dokáže uspokojiť iným spôsobom - zmení polohu, zabaví sa.

Potreba dojčiť teda znamená: "Mami, niečo mi chýba, pomôž mi to zvládnuť". Je na Vás, ako to vyriešite. Je to často metóda pokus - omyl. Dôležité je, že bábo dobre prospieva a priberá na váhe, je psychomotoricky v norme.

Čaká Vás teraz teda obdobie hľadania a uspokojovania potreby aj inak ako dojčením. Niekedy to zvládnete, inokedy nie. O tom je materstvo.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová