Znižuje sa kvalita mlieka pri dlhodobom dojčení?

Zodpovedané
27. jún 2019

Dobrý deň,

dočítala som sa, že materské mlieko stráca na kvalite po 6. mesiaci veku dieťaťa, resp. po 6 mesiacoch dojčenia. Vraj je chudobnejšie na nutrienty a cenné látky.

Je to pravda?

V čom je hlavný rozdiel?

Obsahuje omnoho menej živín, vitamínov a minerálov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľmi rada by som poznala Vami spomínaný text. Ide totiž úplne proti súčasným zisteniam.

Materské mlieko je úplne ojedinelá tekutina, ktorá plní nezastupiteľnú úlohu vo výžive človeka. Jeho zloženie sa mení s potrebami dieťaťa.

Je pravda, že po 6. mesiaci sa môže znižovať množstvo niektorých zložiek - napr. železo, jód a pod. Je to však aj obdobie zavádzania prvých príkrmov.

Okolo 6. mesiaca dieťa prirodzene vykazuje aktivitu a záujem o ďalšie spôsoby prijímania potravy, ďalšie chute. Príroda predpokladá, že dieťa už niektoré zložky príjme z iných zdrojov. To však neznamená, že sa znižuje jeho kvalita.

Pri dlhodobom dojčení je zloženie mlieka ideálne pre tvorbu imunitného systému. Obsahuje enzýmy a stopové prvky, vitamíny a mnoho ďalších látok, ktoré dieťa z iného zdroja získať nemôže.

Taký multivitamín, ako MM dieťa nikdy inokedy v živote dostať už nemôže.

Rozhodne sa musím ohradiť proti výroku, že po 6. mesiaci stratí MM na kvalite. Áno, zloženie MM sa mení, ale stále je to je a vždy bude to najkvalitnejšie, čo môže Vaše dieťa dostať.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová