Strava matky ovplyvňuje kvalitu materského mlieka. Ako ste na tom so stravovaním Vy?

miriam_nutrilon
15. jún 2015

Vyvážená strava mamičky počas dojčenia je dôležitá pre zabezpečenie optimálnej kvality materského mlieka. Zvládate sa stravovať pravidelne? S čím máte dobré skúsenosti a čo naopak neodporúčate? Podeľte sa s ostatnými mamičkami o svoje skúsenosti.

ivkasamko
15. jún 2015

Ahoj, tak ja som mamina 7týždnového chlapčeka, kojím naplno. Jem všetko, resp.chcem jesť zdravo, lebo popôrodné kila nechcem mať na dlho. Začala som už 2týžden jesť zeleninu, paradajky, šaláty, uhorky a podobne, bála som sa ako na to zareaguje malý, ale v pohode, nenaduva ho,krasne spinká. Pričom pri prvom synovi bol problém,nemohla som nič ako kečup,paradajky, plnenú kapustu / ktorú zbožnujem/ pomaly som na neho musela, tento nie, je v pohode.pfuj pfuj..

martinkaha
15. jún 2015

Moja najmladšia má 13 mesiacov a keďže ešte kojím a chcem sa zdravo stravovať, nesmiem to s ničím preháňať. To znamená, keď sme mali hrášok, tak som si dala troška, čerešne tiež zopár, jablko tiež nafukuje...keď budú marhule a broskyne, tiež si dám pozor. Nesmiem kapustu, ani môj milovaný segedín ☹ , vajíčko tiež v malom množstve, ostatnú zeleninku znáša dcérka dobre. Jahody môžem koľko chcem, teraz je sezóna tak si aspoň toto ovocie užívam. 🙂
Pri prvom dieťati som skoro nič nepribrala v tehotenstve, ale prvý polrok po pôrode som nabrala asi 10 kíl. Na vine boli celodenné koliky maličkej stále som ju musela hojdať a utišovať kojením. Nestíhala som si zdravo každý deň variť a bola som tak nevyspatá, že som driemala každú chvíľu, keď sa dalo. A keď prišiel hlad, zjedla som nejakú sladkosť a chvíľu som mala pokoj...a takto som priberala. Takže pozor, ak sa dá, odporúčam nejesť slakosti na materskej dovolenke ak to nevyvažujete zvýšeným pohybom = športom! 😉

dankaa78
15. jún 2015

drobec ma 16 mesiacov a stale kojim.Na zaciatku som si davala vacsi pozor na potraviny nafukujuce, pikantne mastne ci alergeny,ale postupne som jedla stale viac druhov potravin.Vela pijem vody aj 4 l a vtedy mam MM dostatok🙂

sluchatka
15. jún 2015

Ja kojim 9 mesiacov a zatial to vyzera tak, ze este stale budem 🙂 na zaciatku kojenia som si davala pozor na stravu, nejedla som nafukujuce potraviny, stiplave, cerstve teple pecivo.. Pila som vela vody a caj pre kojace matky aspon raz denne. Zo zaciatku mi na tvorbu mlieka pomahala aj vinea 🙂 odkedy prikrmujem, jem uz vsetko.

bubloska135
15. jún 2015

strava velmi ovplyvnuje dietatko, ale ako ktore.... napriklad moj syncek na moju stravu moc nereagoval, ale to som zistila za po mesiacoch kojenia a skusania. najskor som skoro nic nejedla, lebo som sa bala,ze mu to ublizi, potom som zacla postupne pridvat potraviny a vsetko bolo ok, pradaze som sa vyhybala urcitym potravinam ako su alergeny, za cele obdobie ked bol malunkaty mal len 5 boleni bruska, ale mam kamaratku ktorej babatenko reagovalo snad na vsetku stravu co prijala, ked zacala prikrmovat bolo lepsie 🙂

katkalab
15. jún 2015

Som matkou 15 mesačnej dcérky. Na začiatku dojčenia som si často varila tzv. zapraženú polievku. Moja mamka mi zrobila aj vtáčie mlieko, ktoré mám veľmi rada a je vraj prospešné aj na tvorbu mlieka. Denne som vypila pohár čaju pre kojace matky a min. 2 litre vody. Pozor som si dávala na kyslé jedlá. Po 6 týždňoch od pôrodu som opäť začala cvičiť a výsledkom bolo 12 kg dole. Na začiatku bolo ťažké nájsť si pravidelný režim na všetko, ale chcelo to len trochu času a trpezlivosti.

sirep
15. jún 2015

No v súčasnosti prevláda názor, že mamička by mala jesť všetko, nech si dieťatko zvyká. Ale keď boli moji chlapci malinkí musela som sa veľmi ovládať a veľmi obmedzovať v tom, čo jem. Jeden z dvojičiek - Šimonko mával hrozné koliky, a všimla som si, že keď som sa neovládla a zjedla niečo, čo nafukuje, tak sa to ešte zhoršilo. Preto som sa musela obmedzovať, vyhýbať sa rôznym šalátom, zelenine, a jedlám z kapusty a podobne. No ako chlapci rástli postupne som začala jesť takmer všetko, z niektorých jedál si dám len tak, troška pre chuť, ale chcem aby si aj oni zvykali. Mali už rok a stále ich kojím. Čo sa týka pravidelnej stravy, tak kým boli malinkí, niekedy som sa pri všetkých povinnostiach aj zabudla najesť, ale snažila som sa pravidelne jesť, aby som mala dosť mlieka. Ale čím sú väčší, tým je to niekedy aj horšie, akonáhle ma vidia niečo žuť, prilezú ako dvaja hladoši a všetko odo mňa pýtajú, takže mi niekedy ani polovica nezostane. Vycucajú mliečko, zjedia si svoje porcie a ešte aj to moje... Ale čo sa týka laktácie, tú som sa snažila udržať hlavne pitím čajov na tvorbu mlieka, pitím viney, jedla som zapraženú vajíčkovú polievku, smažené vajíčka, jedlá s tvarohom, ale pomáhala som si aj homeopatikami...

miriam_nutrilon
autor
15. jún 2015

Mile mamicky, dakujem vam za vsetky vase prispevky 🙂 . Je skvele, kolko uzitocnych rad a vasich osobních skusenosti, ktore u vas fungovali, ste mi napisali. Urcite pomozu aj dalším dojciacim mamickam, ktore si lamu hlavu s tym, co jest a na co si davat pozor, aby ich babatko netrápilo brusko. U kazdej mamicky sice plati cosi ine, co si musí vyskusat na vlastnej kozi, ale vase rady im budu istotne velkym prinosom. Mamicky, piste nam vase skusenosti aj nadalej! 🙂

2kocka7
15. jún 2015

Ja som kojila syna pol roka a dcéru 1,5roka.. Jedla som všetko postupne a s mierou.. Postupne zeleninu, ovocie, kmínkovú polievku, atď. Akurát keď som zrobila na obed kur. pečeň, tak to bolo...stašne ich bruško bolelo..tak som ju nejedla vôbec.. Inak počas kojenia som pila veľa vody, max, jemne perlivá minerálka a hlavne mlieko. Robila som si Nestlé Caro, to mi veľmi pomohlo. Pikantné jedlá a korenené som nejedla 🙂

stina
15. jún 2015

ja mam dvanast tyzdnoveho synceka...uz od porodnice aj dokrmujem, pretoze mliecko nestacilo a babatko bolo velke. potrebovalo viac mliecka. po konzultacii s laktacnou poradkynou, ktora mi povedala, ze mozem jest uplne vsetko sa nijako zvlast neobmedzujem. ale zas to ani pri tych rizikovych potravinach neprehanam. vsetko s mierou 🙂

ichbinich
15. jún 2015

Ja som z toho vedu nerobila, ani nerobim. Ked som bola hladna, tak som sa najedla 😉 A jedla som aj jem normalnu pestru stravu. Dokonca v porodnici rano po porode som dostala normalne kavu, a aj som ju pila a pijem. Snazim sa prezit s maximalne troma kavami 😉
Syn reval vecer co vecer nezavisle od jedla, aktivit, prostredia..., a dcera je aj tak "jednoduchsia".

lauricka
15. jún 2015

Ja sa stotožňujem s článkom na Mamile, dojčím malú a normálne jem, čo som zvyknutá bežne jesť aj predtým. "Matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.Existujú dlhé a najmä neopodstatnené zoznamy „zakázaných“ jedál pre dojčiace matky a to aj napriek tomu, že v skutočnosti počas dojčenia netreba dodržiavať žiadnu špeciálnu „diétu“ ani preventívne vylučovať z jedálnička potraviny. Mnohé dojčiace mamičky v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich strava je mimoriadne oklieštená, čo nie je dobre.
Dojčiaca mamička môže teda jesť všetky potraviny, bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú (často sa napr. uvádza, že matky nesmú jesť zeleninu, ktorej názov začína na písmeno „k“), ovocie a zeleninu aj so šupkou, strukoviny, taktiež citrusové plody, cesnak, koreniny ako celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú.Chuť materského mlieka sa mení aj v závislosti od toho, čo matka konzumuje. Rozmanitá strava matky ovplyvňuje bábätko pozitívne: bábätko si zvyká na rozličné chute a materské mlieko chráni tráviaci trakt dieťatka aj tým, že vystiela sliznicu čreva (a iné sliznice), a tým posilňuje jeho imunitu.Nie je pravda, že by citrusové plody znižovali tvorbu mlieka, nie je pravda, že vynechanie potenciálnych alergénov ochráni dieťa pred alergiami (skôr je pravdepodobne opak pravdou). Rovnako nemá zmysel piť nadmerné množstvá tekutín. Pite podľa toho, ako ste smädná (a samozrejme na prijímanie tekutín nezabúdajte), a jedzte to, na čo ste boli zvyknutá, toľko, koľko ste hladná. Nemá zmysel sa obmedzovať v jedle ani jesť nadmerné množstvá...." viac na http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/strava/

veriiii
15. jún 2015

no veru,ta pravidlenost nie vzdy u mna bola,niekedy som pre nedostatok casu vynechala ranajky:-/ isty cas som musela odsavat a videla som ,ze ak je vydatne jedlo, tak je viac mliecka!.ale osobne co sa tyka zlozenia stravy som jedla vsetko-ved strava dojciacej mamicky ma byt pestra ..tak ako v tehotenstve.. jedine tie cereale gulocky malu nafukovali..tak to som nemohla..

sharlotta
15. jún 2015

@lauricka No ale biznis je biznis. 😉

dasul
15. jún 2015

podla mna velmi zalezi od dietata..ja kojim uz 6ty mesiac a este si nemozem dovolit plno oblubenych potravin..na zaciatku strasne koliky..u mna len jedla ako maso na prirodno, zemiaky al.ryza plus nejaky kompot...paradajky, kecup, vajcia, knedla, al.proste kysnute veci..to ak som zjedla tak hroza..take koliky ze sme sa s manzelom striedali..teraz sa aj snazim nieco pridat do jedalnicka no stal je nejaky citlivy..mam velmi rada uhorky papriku a proste zeleninu, no potrapi ho to aj v 6mesiaci..dokonca som uz jemu do prikrmu dala kalerab a to len bolo

ammellia
15. jún 2015

@sharlotta asi sa um dost nepredava, tak treba poryzovat aj na dojceni... 😖

sharlotta
16. jún 2015

@ammellia hej,hej,potrebuju nas presvedcit,ze prave tu ich zbrndu potrebujeme,aby sme mohli dojcit,lebo inak neskutocne ochudobnujeme svoje dieta o ziviny. Ale aj tak by najlepsie bolo,keby sme radsej davali detom um,lebo je urcite lepsie,ako nase mlieko. A im tak zalezi na zdravi nasich deti. Hlavne,ze do farmafiriem sa vsetci pustaju,ze im ide len o prachy a vedome skodia. To iste robia vyrobcovia um, do nich sa ale nikto nepusta. Asi su v tom prilis velke prachy,alebo ludia tak blbi. Neviem.

miriam_nutrilon
autor
16. jún 2015

@veriiii Mila veriiii, dakujem za vas prispevok, ze ste sa podelili o vlastnu skusenost. Prajem vam este pekny den! 🙂

duratlicka
16. jún 2015

Starsiu dcerku som kojila vyse 2 rokov a veru som sa velmi kvalitne nestravovala.Napriek tomu som mala vzdy vela mliecka a dcerka bola a stale je velmi zdrave dieta.Mladsiu dcerku dojcim uz 9. mesiac a pri tejto viac jem,ale zabudam pit,co mi ale telo vzdy pripomenie tak,ze mliecko jednoducho nespusti,kym nevypijem aspon 3 pohare vody.

miriam_nutrilon
autor
16. jún 2015

Vsetkym mamickam dakujem za to, ze ste sa s nami podelili o vase vzacne skusenosti a aj nadalej nam mozete pisat, ako sa stravujete pocas dojcenia vasho babatka ci viacerych deti. Stihate popri drobcoch varit a pripravovat si jedlo aj pre seba? 🙂

miriam_nutrilon
autor
16. jún 2015

Mile mamicky. Dnes sa s vami lucim a prajem vam este pekny zvysok dna. 🙂

miriam_nutrilon
autor
17. jún 2015

Mamicky, zvladate sa pocas dojcenia vasho babatka stravovat pravidelne? Podelte sa s nami o vase skusenosti!

dankaa78
17. jún 2015

@miriam_nutrilon snazim sa🙂 ale co je drobcek tak jedavam aj ja.a ked nestiham,tak si dam vyzivu alebo aj jogurt a pod😉 Jasne ze pitny rezim musi byt.inak uzivam Gravimilk pre kojace matky😉