11-mesačný synček je samotár a nereaguje na meno. Je v poriadku?

Zodpovedané
22. sep 2023

Dobrý deň,

mám syna, ktorý bude mať 5. októbra 1 rok. Od narodenia je to kľudné dieťa, ktoré neplače. Väčšinou sa zahrá len sám a ani kontakt s druhými deťmi nepotrebuje. Nerozpráva, iba si bľaboce, nemá skoro žiadny očný kontak. Málokedy sa stane, že sa chvíľu pozerá. Tým pádom ho neviem naučiť ani ukazovať na predmety, alebo robiť ťap ťap a pá pá.

Čo sa týka motoriky, tak robil všetko postupne. Teraz je v štádiu, že sa snaží púšťať a chodiť sám a aj sa mu darí. Páči sa mu točiť so všetkým čím sa len dá. Keď je v kočíku vonku, tak sleduje len okolie a ani vtedy na nás nereaguje. Na meno tiež nereaguje. Ani vtedy, keď sa snažíme zvýšiť hlas a niečo mu rozprávať.

S hračkami sa hrá normálne, stláča gombíky. Popri hre s autíčkom ho zvykne aj otočiť a zatočiť trocha s kolieskami. Má aj veľké autíčko odrážadlo a tiež mu posúva kolesá.

Je môj synček v poriadku?

Je niečo, čo nám môžete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Podľa Vášho opisu sa syn zatiaľ vyvíja v poriadku. To, že preferuje individuálnu hru nemusí ešte nič znamenať. Deti sa skoro do 4 rokov prevažne hrajú individuálne. Až pod vplyvom kolektívu v škôlke sa to mení.

Čo sa týka reči, v tomto veku je ešte bľabotanie v poriadku. Normálny vývin reči pokračuje až do 3 rokov veku. Vtedy bľabotanie pomaly ustáva a nastupujú prvé slabiky.

Očný kontakt môže súvisieť s pozornosťou, ale dieťa v tomto veku je ako špongia. Nasáva vnemy z okolia, informácie a je obklopené množstvom podnetov. Aj to môže byť jeden z dôvodov, že prečo neudrží očný kontakt a nereaguje na meno. Čo sa týka hračiek, deti prirodzene zaujíma všetko čo sa hýbe, krúti, vydáva zvuky. To si uvedomujú aj výrobcovia hračiek, ktoré sú často prispôsobené na krútenie, šťukanie a podobne. Dieťa si tak cvičí jemnú aj hrubú motoriku. Skúste ho motivovať k hre s iným druhom hračiek, ak sa Vám zdá príliš orientovaný len na jeden spôsob hry.

Netvrdíme s istotou, že je určite v poriadku, ale vo veku Vášho synčeka je diagnostika ešte veľmi nepresná, keďže je vo vývine. Ak sa budú niektoré jeho špecifické prejavy stupňovať, prípadne nastúpia nové, značte si ich a aj jeho prípadné nevhodné reakcie. Pomôže Vám to mať prehľad a informácie pre odborníkov v prípade potreby neskoršej diagnostiky.

Ohľadom reakcie na meno ho skúste čo najviac oslovovať menom alebo jeho zdrobneninou. V rámci vyjadrenia pocitov často skĺzavame do alternatívnych oslovení - miláčik, zlatko, kvietok, slniečko - a dieťa okolo jedného roka môže byť zmätené. Až neskôr pochopí tieto oslovenia ako vyjadrenie vašej lásky k nemu.

Zatiaľ Vám odporúčame synčeka sledovať. Ak budete mať pocit, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte centrum včasnej intervencie vo Vašom okolí. Taktiež sa v súčasnosti vypĺňajú rôzne skríningové dotazníky v pediatrickej ambulancii, tak skúste požiadať o názor aj Vašu lekárku/lekára.

S pozdravom Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.