11-ročný bezproblémový syn hreší. Máme to brať ako súčasť dospievania?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

máme 11-ročného syna, ktorý má vynikajúce známky a doma s ním nikdy neboli žiadne problémy. Je naozaj poslušný, veľa číta, žiaden tablet či hry.

V poslednom čase sa stane, že nás učiteľka upozorni, že používa vulgárne slová. Napríklad v nepríjemnej situáci neadekvátne zareaguje. Sme normálna slušná rodina, doma sa vulgárne nevyjadrujeme. Stále sa mu snažíme vysvetliť, že sa musí ovládať. Potom je vždy chvíľu dobre a potom zase príde nejaká poznámka, že reagoval vulgárne.

Ako reagovať?

Máme to riešiť, alebo brať ako súčasť dospievania?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu usudzujeme, že nadávanie a slovné útoky sú jeho spôsobom ako ventilovať hnev. Či už u detí, alebo u dospelých, je uvoľnenie hnevu a jeho zvládanie dôležité, ale musí to byť vhodným spôsobom.

Váš syn však používa nevhodný spôsob a je potrebné, aby ste spoločne našli ten vhodný. Prichádza však do veku, v ktorom sa po fyzickej aj psychickej stránke bude výrazne meniť a súčasne je pre neho dôležité aj postavenie v kolektíve. Určitý sociálny status sa snaží získať nadávkami. Píšete, že doma sa tak nevyjadruje a aj v škole je to prevažne v situáciách, keď ho ovládne hnev, alebo frustrácia z toho, že sa mu niečo nepodarilo.

Je dostatočne veľký na to, aby ste sa s ním o tom porozprávali a vysvetlili mu, že to nie je vhodné a že si tým síce možno uľaví, alebo bude frajer pred niektorými kamarátmi, ale u iných mu to môže poškodiť (učitelia, dievčatá, rodina). Spoločne nájdite spôsob ako zvládnuť frustráciu a hnev vhodnejším spôsobom. Poukážte na to, že aj vy ste niekedy nahnevaná a frustrovaná, ale dokážete sa ovládnuť a požiadajte ho, aby to aspoň začal trénovať. Určite to nepôjde na prvýkrát.

Nezabúdajte ho oceniť vždy, ak namiesto nadávok použije, vhodné spôsoby ventilovania hnevu.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.