4-ročný syn je výbušný, odvráva a nerešpektuje. Ako máme reagovať?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

syn mal teraz 4 roky a chvíľami sa s ním nedá doslova vydržať. Je výbušný. Ak niečo nedostane, hodí sa o zem. Kričí, kope a neprestane kým nedosiahne svoje. Odvráva a nemá rešpekt.

Denne mu opakujem, že sme rodičia. Hovorím mu, že mamke nemôže takto škaredo hovoriť. Máme aj ročnú dcérku a tam je problém. Robil to isté aj pred jej narodením. Nezmenil sa. Vedia sa aj hrať. Ak mu však niečo pokazí a zoberie, tak je oheň na streche. Hryzie ju a strká. Ja stále čakám, že vekom to bude lepšie a bude rozumnejší. Začínam sa však obávať, aby to nebolo horšie. Nič na neho neplatí.

Ako máme reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Váš synček sa práve nachádza v období vzdoru a sebauvedomovania. Určitá dávka opozitného správania je teda prirodzená, nesmie však presiahnuť určené medze.

Niektoré veci sa postupným dozrievaním môžu upraviť, no je potrebné stanoviť mu pravidlá a trvať na ich dodržiavaní. Nebude to však hneď a predpokladáme, že sa vyskytne nejeden afekt, keď bude skúšať nové limity.

Spoločne si stanovte pravidlá. Dbajte na to, aby ich pochopil a všetko mu vysvetlite pomocou príkladov. Napr. kope sa len do lopty, hrýzie sa len do jedla, nie do ľudí a podobne. S ohľadom na jeho charakter si stanovte trest, ak to nedodrží (napr. zákaz pozerať v ten deň rozprávky). Nezabudnite mu však vysvetliť aj správny model správania: "Je v poriadku, že sa hneváš, keď ti sestrička zbúrala domček. Povedz jej nono, aby pochopila, že sa ti to nepáči. Ak ti robí napriek, požiadaj o pomoc dospelého."

Ohľadom vyžadovania si vecí je tiež potrebné nastaviť určité pravidlá. Prvým je spôsob ako žiada. Musí poprosiť, nie vyžadovať a kričať. Naučte ho to pri jednoduchých žiadostiach, ktorým je ľahko vyhovieť. Druhým krokom je povedať nie, keď jeho žiadosť nemôžete splniť a vytrvať. Je potrebné mu vysvetliť, prečo to nie je možné, aby nenadobudol dojem, že mu robíte napriek a nezačal sa správať vzdorovito. Potom by to bol začarovaný kruh. Postupne si bude takto rozvíjať frustračnú toleranciu, trpezlivosť aj pochopenie, že nie vždy dostane, čo chce.

V prípade veľkých afektov a toho, že by ste potrebovali zvládnuť jeho agresivitu existuje viacero príručiek, kde je postup ako budovať v deťoch empatiu, rozvíjať v nich mäkké zručnosti, ale aj spôsoby ako zvládnuť krízové situácie s rozrušeným dieťaťom. Samé sme niečo podobné vydali minulý rok.

Dúfame, že sme aspoň trochu pomohli a situácia sa vyvinie vo Váš aj v jeho prospech.

V prípade potreby nás kontaktujte, kontakty nájdete aj na našej stránke akcnerodiny.sk.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.