8-ročná dcérka kradne. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
2. jan 2024

Dobrý deň,

moja 8-ročná dcéra podonášala domov zo školy rôzne veci (vianočné ozodoby) s tým, že to dostali od p. vychovávateľky dobré deti za odmenu. Nejako som to neriešila až kým nedoniesla kružidlo, pri ktorom som zbadala, že klame. Začala som pátrať a zistila som, že aj tie veci predtým (9 kusov) vzala vychovávateľke. Najskôr klamala a zapierala. Tvrdila, že ju naviedol spolužiak. Nakoniec sa pod nátlakom priznala.

Ako mám správne riešiť túto situáciu?

Doma má všetkého dostatok, až nadpriemer by som povedala. V rodine a vzťahoch sa tiež nič nezmennilo. Nechápem prečo to urobila.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Keďže je jej kradnutie zamierené len na jednu osobu, tak je zrejmé, že nejde o potrebu obohatiť sa, získať niečo a podobne. Keď už priznala krádež, postupujte jemne a zistite dôvody. Môže to byť náročné, ale buďte trpezlivá.

My vidíme dve možnosti:
1. K vychovávateľke má negatívny vzťah, niečo sa medzi nimi odohralo, čo jej ublížilo a ona to takto chce opätovať. Aby sa aj vychovávateľka cítila zle.
2. K vychovávateľke má blízky vzťah, považuje ju za priateľku a toto je jej snaha, aby upútala jej pozornosť. Je možné, že pociťuje slabšiu žiarlivosť na ostatných žiakov a snaží sa, aby jej vychovávateľka venovala viac pozornosti.

Či už ide o jednu, alebo druhú možnosť, je to viazané na konkrétnu osobu. Preto by ste sa mali v pokoji porozprávať s dcérou, zistiť o čo ide. Ak budete mať od nej minimálne základné informácie, porozprávajte sa aj s vychovávateľkou. Spoločne určite prídete na to, čo takéto správanie vyvolalo.

Pre istotu zistite aj to, či veci nezmizli aj niekomu inému. Ak áno, tak za akých podmienok. V tom prípade by mohla byť príčina niekde inde, nie v osobe vychovávateľky.

V prípade ďalších otázok nás kontaktujte prostredníctvom sociálnych sietí.

S prianím pokojného roku 2024

Kristína a Veronika.

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.