Ako môžem byť vzorom pre svoje deti, keď trpím hypersenzitivizmom?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

ako 40-ročná som náhodne zistila, že moja celoživotná únava, citová nevyspelosť, časté urážanie, neracionálne reakcie vo vypätých situáciách, neschopnosť znášať tlak, instantná výbušnosť a strach sa volá hypersenzitivizmus. Odľahlo mi vedomím, že konečne viem, čo mám. Uväznilo ma to však v pocite hendikepovaného človeka. Keď sa nenaučím všetko zvládať, tak zostanem nepoužiteľná.

Akým vzorom môžem byť pre svoje deti?

Je to aj záležitosť génov a často postihuje predčasniatka (ja som predčasniatko a moje druhé dieťa tiež), že tým budú trpieť.

Existuje vôbec nejaká pomoc?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z Vášho popisu nám nie je jasné, či ste na hypersenzitivizmus prišla sama, alebo Vám bol diagnostikovaný odborníkom. Podobné prejavy majú totiž aj iné diagnózy, napr. ADHD alebo s porucha autistického spektra - PAS (najčastejšie Aspergerov syndróm). Pri všetkých je jedným (ale nie jediným) z faktorov aj dedičnosť. Ak ste teda nepodstúpili diagnostiku odborníkom, odporúčali by sme Vám ju absolvovať. Možno Vám to pomôže aj v osobnom a rodinnom živote.

Píšete, že máte 40 rokov a „až teraz“ ste prišli na to, že ste možno trochu „iná“. Do 40 rokov ste viedla nejaký život. Skúste sa zamyslieť, kam ste sa dostali a čo ste dosiahli. Minimálne to, že ste sa stala matkou dvoch detičiek.

Starostlivou a zodpovednou, keď nám kladiete otázku, ktorá je uvedená hore 😀. Ovplyvnil „Váš hypersenzitivizmus“ to, kým ste dnes? Skúste si svoju dilemu otočiť inak. Ak Vaše deti budú mať podobné prejavy ako vy, či už ide o hypersenzitivizmus alebo iné diagnózy, nik ich nepochopí tak dokonale ako rodič s rovnakými špecifikami.

Matka je pre svoje deti bezpečný prístav. Avšak matka vyrovnaná s vlastnou inakosťou, totožnou s inakosťou svojich detí, to je niečo viac. Nemajte obavy, že by ste bola pre svoje deti negatívnym vzorom.

Ak však predsa len so svojim strachom nedokážete bojovať sama, skúste si vyhľadať odborníka na psychoterapie. Niekedy totiž najviac pomôže porozprávať sa s niekým nezainteresovaným, aby sme veci videli inak a lepšie.

Aj svojim deťom tým dáte vzor, že ak pociťujú problém, treba o ňom povedať a riešiť ho. Nie je hanba požiadať o pomoc a sú chvíle, kedy tú pomoc naozaj potrebujeme.

Ak chcete pracovať priamo s hypersenzitivizmom, pouvažujte nad tým, čo všetko je pre Vás spúšťačom, napríklad výbuchov. Pri ktorých situáciách pociťujete tlak, čo Vám spôsobuje strachy a pod. Pokojne si to aj spíšte. Niekedy nám pocit strachu či neistoty spôsobuje napríklad to, že nevieme identifikovať, čo nám vlastne ubližuje. Keď si identifikujete spúšťače, následne s nimi viete pracovať. Buď sa takým situáciám vyhýbať alebo si budovať odolnosť voči záťaži (rezilienciu). Skúste tiež napríklad jogu, meditáciu či dychové cvičenia.

Ak sa nachádzate v stave, kedy sa obávate, že pre nahromadené emócie prídete do afektu, môžete skúsiť napríklad nasledovné cvičenie:
Vymenujte si 5 vecí, ktoré práve vidíte, napočítajte 4 veci, ktorých sa môžete dotknúť. Ďalej sa upriamte na 3 veci, ktoré v tej chvíli práve počujete, identifikujte 2 veci, ktoré cítite nosom a nakoniec sa upriamte na jednu chuť, ktorú máte práve v ústach.

Najdôležitejšie je odhodlanie pracovať sám so sebou, ktoré máte už teraz. Tým dávate pozitívny príklad aj svojim detičkám.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.