Sú výpadky krátkodobej pamäte znakom nejakej poruchy?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

dcérka bude mať v apríli 6 rokov a v poslednej dobe si u nej všímame, že ako keby si nepamätala veci, ktoré sa stali pred krátkym časom. Príde do kuchyne, predtým bola na wc a nespomína si, či si umyla ruky. Dnes som ju osprchovala a opýtala sa ma, či som jej umyla tvár. Pritom som jej ju umyla asi 1 minútu dozadu. Pozerá rozprávku (pozeráva po obede, keďže už nespáva tak, aby si oddýchla) a o 30 minút sa ma opýta, že čo vlastne dnes pozerala. Pritom veci, ktoré sa udiali v minulosti si pamätá veľmi dobre, až som sama niekedy prekvapená na čo si spomína a do akých detailov.

Chodievame 1x ročne na neurológiu, pretože keď bola mala vyskytli sa u nej febrilné kŕče, ktoré sa viackrát neopakovali. Robí sa jej na každom vyšetrení EEG a vždy je v poriadku.

Môžu byť tieto výpadky krátkodobej pamäte znakom nejakej poruchy?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Podľa Vášho popisu sú jej výpadky prevažne pri zautomatizovaných činnostiach. Teda, činnostiach, ktoré robíme už automaticky, lebo ich máme dlhodobo nacvičené - umývanie rúk, zubov, kúpanie a podobne. Sama určite tiež poznáte, že ak ste veľmi unavená, máte aj vnímanie oslabené. Toto by mohlo byť vysvetlenie toho, že si nepamätala rozprávku.

Dcérka zatiaľ vyzerá ako veľmi šikovné dievčatko, čo podporuje aj dobré EEG. Keby sa však pozornosť zhoršovala, alebo by sa množili výpadky aj pri iných činnostiach, poraďte sa s pediatričkou, prípadne neurologičkou. Ak by to bolo ešte pred kontrolou na neurológii, môžete jej skúsiť zavolať.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.