Ako pomôcť extrémne citlivému 5-ročnému chlapcovi, ktorý nekomunikuje a má diagnostikovaný elektívny mutizmus?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

môj 5-ročný synček už viac ako rok chodí do škôlky. Krátko po nástupe do škôlky, nakoľko sa totálne izoloval od všetkých a nekomunikoval, mu bol diagnostikovaný elektívny mutizmus. Začali sme filiálnu terapiu, ale pani terapeutka nemala ešte s danou diagnózou veľa skúseností a terapia nemala požadovaný účinok. Skôr sme si pripadali ako pokusní králici, tak sme terapiu (ak sa to tak dá vôbec nazvať) predčasne ukončili.

Časom sa celková adaptácia syna v škôlke síce zlepšila, zapája sa s deťmi, spolupracuje, ale absolútne naďalej nekomunikuje v škôlke a ani s cudzími ľuďmi. A je často až extrémne citlivý. Dokáže sa rozplakať za najmenšiu hlúposť a pre zmenu sa vie neskutočne rozhnevať, ak sa mu niečo nedarí. Máva neskutočné výkyvy nálad.

Chodíme aj na logopédiu, keďže potrebujeme cvičiť výslovnosť. Aj tam to rieši pani logopedička zatiaľ len neverbálne a cvičíme podľa inštrukcíí len doma, keďže nehovorí ani s ňou. Chcela som ho prihlásiť aj na krúžok karate, vraj je to dobrý šport na ovládanie emócií. To nám však logopedička radšej zatiaľ neodporúča.

Uvažujem aj nad návštevou CPP nad psychologickým vyšetrením, ale tu zase pediater vraví, že on na to nevidí dôvod. Vraj len proste máme doma malého "Partizána". Vraj začne skôr či neskôr sám rozprávať. Len tu ide okrem komunikácie a aj o tie nálady. Budúci rok bude predškolák, nechcem nechávať všetko len na čas.

Viete mi poradiť?

Mám to teda nechať ešte tak a čakať ako sa to vyvinie?

Je to všetko ešte normálne na jeho vek?

Ako by som mu mohla pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Elektívny mutizmus sa začína u detí prejavovať zvyčajne po zmene prostredia, teda po nástupe do škôlky. Je to psychická zábrana komunikovať. Zvyčajne je to neschopnosť/neochota komunikovať v určitých situáciách alebo na verejnosti, či s osobami mimo rodinného kruhu.

Nakoľko má synček už 5 rokov a stav sa neupravuje, uvažovali by sme o návšteve CPP alebo centra včasnej intervencie. Nezhodujeme sa v názore s Vaším pediatrom. Ak sa elektívny mutizmus včas nepodchytí, môže sa postupne jeho schopnosť komunikovať zhoršovať. Bude sa znižovať jeho slovná zásoba a funkčnosť reči môže začať klesať na verejnosti a aj doma.

Pokiaľ ide o krúžok karate, je to na Vás. Vy synčeka poznáte najlepšie. Opýtajte sa aj jeho, či by sa mu to páčilo. Karate a podobné bojové umenia sú vhodné na naučenie sa ovládať emócie, ale nie sú to vhodné pre každého. Ak je synček taký citlivý ako píšete, možno by ste mohli aj uvažovať aj o inom krúžku, podľa jeho osobnosti a záujmov.

Rozhodne však odporúčame situáciu riešiť, čo najskôr, teda ešte pre nástupom do školy. Pomôže to jeho lepšej adaptácii na predškolskú triedu a potom aj na školské prostredie.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.