Ako postupovať, keď z osobných dôvodov nechcem dať dieťa do spádovej školy?

Zodpovedané
20. okt 2023

Dobrý deň,

na budúci rok sa sťahujeme a dcéra pôjde do 8. ročníka. Jedná sa o to, že asi bude problém. Dedina patrí do spádovej oblasti vedľa do druhej školy a tam z osobných dôvodov nemôžem dať dcéru. Partnerova bývalá manželka tam má deti a už teraz ona robí peklo. Čiže natvrdo chcem predísť šikane mňa alebo môjho dieťaťa.

Uznajú to ako dôvod prečo nechcem dať dieťa do spádovaj školy?

Kúsok je hlavné mesto, kde je všeobecne problém s kapacitou.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Ako rodič máte právo výberu školy. S obvodom sa skôr spája povinnosť školy Vaše dieťa vziať, pokiaľ tam máte trvalý pobyt. Ak sa však rozhodnete pre inú, nie je potrebné to nijako zdôvodňovať.

Keďže ide až o budúci rok, dopredu sa pripravte a zistite si, kde sú dcéru ochotní vziať. Sama píšete, že vo veľkých mestách je problém s kapacitou. Vyberajte tak, aby Vám to vyhovovalo logisticky i spôsobom vzdelávania.

Keď budete mať školu vybratú, stačí ak vybavíte prestup zo súčasnej školy do novej. Nemáte povinnosť dcéru preložiť do spádovej školy, ak vám to nevyhovuje. Nikoho o dôvodoch informovať nemusíte.

S pozdravom a prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.