Ako povzbudiť piatačku, ktorá si neverí a je utiahnutá?

Zodpovedané
16. nov 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dcéry, ktorá je piatačka. Je to šikovné a usilovné dievča. Občas doma lieta v oblakoch a treba ju upozorňovať, napomínať, kontrolovať a pýtať sa, či má všetko do školy pripravené.

Poslednú dobu vnímame, že je utiahnutejšia. Aj učitelia registrujú, že je najtichšia, málo sa hlási. Keď ju vyvolajú, tak odpovedať vie. Je si taká neistá. Síce sa doma učí a vie to, tak v škole občas dostane horšiu známku (3). Pripisujú to tomu, že ju prepadne strach. Je taká citlivejšia od malička. Keď sa teraz s ňou bavím o škole, tak pôsobí vyrovnaná. Školu má rada a podľa učiteľky je obľúbená v kolektíve. A to aj napriek tomu, že nemá takú jednu stálu priateľku. Má veľa kamarátov a tie kamarátstva sa tam dosť menia. Občas je z toho sklamaná.

Ako jej pomôcť, aby si viac verila?

Chválime ju a povzbudzujeme, ale efekt veľmi nevidno.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste sa na nás s dôverou obrátili. 

Váš prístup k dcére je správny. Je dôležité posilniť jej sebavedomie. Dávajte si však pozor, aby neboli Vaše pochvaly prehnané. Mohla by získať pocit, že to nemyslíte úprimne. 

Súčasne sa jej pokúste dať určitú mieru zodpovednosti. Napr. za prípravu vecí do školy. Nechajte to na ňu, prípadne to len v začiatkoch mierne skontrolujte. Je potrebné, aby pocítila, že jej schopnostiam veríte. 

Ohľadom neistoty v škole je potrebné si uvedomiť, že prechod na 2. stupeň je pre žiakov náročný a prechádzajú obdobím adaptácie. Menia sa im učitelia, pribúdajú nové predmety, často sa mení aj kolektív. Deti si musia nájsť vlastný spôsob ako v tomto novom systému fungovať a vyrovnať sa so zmenami. Vtedy im často pomáha pocit istoty a bezpečia doma, keďže v škole je tých zmien neúrekom. Pokúste sa jej doma vytvoriť stabilné prostredie, kde tých zmien bude pomenej a postupne budú pribúdať. Je u nej dôležité vybudovať, aby vedela istejšie reagovať pri zmenách, alebo iných záťažových situáciách.

V škole taktiež nemá vytvorenú stabilnú citovú väzbu k jednej, či dvom kamarátkam, ktoré by jej dodávali istotu a odvahu, napr. aj prihlásiť sa. Možno by pomohlo pri zlepšení vzťahu s dievčatami, ak by spolu robili niečo po škole. Či už krúžok, alebo sa navzájom navštevovali a hrali, aby sa ich vzťah upevnil.

Veríme, že sa situácia postupne upraví a ona získa väčšiu sebaistotu a asertivitu v škole aj doma.

S pozdravom a prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika.


Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.