Ako reagovať na 4-ročného syna, ktorý často bije nás a aj deti v okolí?

Zodpovedané
27. okt 2023

Dobrý deň,

neviem si poradiť so správaním 4-ročného syna. Častokrát bije nás a aj deti vo svojom okolí. Niekedy je to od zlosti, niekedy z radosti. Ako keby aj tu pozitívnu emóciu nevedel spracovať a vyústi to tým, že niekoho capne alebo uštipne. Keď sa mu niečo nepáči, tak začne kričať. My mu síce neustúpime, ale potom opäť kričí a napáda nás. Keď je toho už veľa a nepomáha dohováranie ani výstraha, tak ho aj ja capnem.

Napadla mi ešte takáto situácia: Ráno mi mastil chlebík a niečo sa mu nepodarilo, tak si kopol do linky. Bola u nás návšteva s dievčaťom, pozerali niečo na mobile a on ju buchol. Ona mu nič nerobila.

Ako reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Správne ste odhadli, že syn bude mať problém so spracovaním emócií a s usmernením energie. Taktiež je tam náznak snahy upútať pozornosť (napr. nevyprovokovaným buchnutím dievčatka).

Je potrebné stanoviť mu limity a vhodným spôsobom mu ich vysvetliť. Napr. kope sa len do lopty, ak niečo chceš, požiadaj o to a podobne. Spomínate, že to už v súčasnosti robíte a neustúpite mu, ale aj to, že nasleduje ďalší výstup. Pri tomto správaní existujú viaceré postupy, aby sa dieťa upokojilo a súčasne neubližovalo sebe ani druhým. Sú k tomu rôzne školenia alebo webináre, ktoré Vás naučia ako zareagovať v krízových situáciách. Nejaké robíme aj my, no je toho určite viac.

Možno Vám pomôže pár nasledujúcich rád:

  • Keď kričí a vyžaduje si niečo, zachovajte pokoj, ale neustúpte.
  • Pokiaľ je agresívny, držte sa na vzdialenosť vystretej paže, priblížte sa, až keď sa upokojí.
  • Ak má problém s ovládnutím sa, pokúste sa ho upokojiť gestami, priateľským výrazom. Môžu byť aj dotyky, ak vidíte, že by ich potreboval. Niektoré deti potrebujú silné objatie, ale nie je to pravidlom.
  • Až po upokojení mu vysvetlite, že jeho správanie nebolo vhodné a vy ste sa o neho aj o seba báli.Tiež si vysvetlite dôvod konfliktu (napr. že ste mu nedali sladkosti preto, lebo by ho bolelo bruško). Pracujte s emóciami, vysvetlite mu ako ste sa cítili vy a nech sa pokúsi povedať ako sa cítil on. Je to však beh na dlhú trať, po prvýkrát to určite nebude jednoduché.
  • Nájdite správne riešenie do budúcnosti. Napr. ďalší raz musí poprosiť, nie vyžadovať si to krikom, alebo počkať a podobne.
  • Nájdite spoločne iné spôsoby, ako môže získať pozornosť . Dôležité je nielen mu vysvetliť, že buchnutie alebo uštipnutie je nesprávne, musíte mu dať návod, ako to urobiť správne - napr. jemný dotyk, oslovenie menom a podobne.

Ak by sa situácia stupňovala, skúste sa o tom poradiť s pediatričkou, alebo kontaktujte centrum včasnej intervencie. Veríme však, že trpezlivým a vhodným prístupom sa to bude postupne zlepšovať.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.