Ako zlepšiť pozornosť 2-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
27. okt 2023

Dobrý deň,

na začiatok chcem povedať, že si nemyslím, že je to diagnóza a len hľadám radu, že ako podporiť udržanie pozornosti u dieťaťa.

Syn má 2 roky a nedávno sme boli na skúšobnej hodine v jednom centre, kde sa intenzívne zameriavajú na vývoj dieťaťa rôznymi hrami, cvičeniami a pomôckami. Ukazovali mu obrázky rôznou rýchlosťou, rôznych veľkostí, skúšali aj jemnú aj hrubú motoriku, skúšali ako je dobrý v pohybe na preliezkach. Taká komplexná skúšobná hodina. Výsledné hodnotenie nám zaslali s tým, že náš syn veľmi neudrží pozornosť a bolo by vhodné na tom pracovať, aby mu to neskôr nezťažovalo fungovanie v škôlke/škole.

Dovtedy som si to nevšimla a myslela som si, že deti sa proste chcú hrať a všetko ich zaujíma, tak skáču od aktivity k aktivite. Začala som nad tým však uvažovať a všímam si, že ani pri 5-stranovej knižke s obrázkami, kde je na strane jedna dve vety nevydrží do konca. Mrví sa a hneď berie ďalšiu. Nič prehnané.

Ako postupovať a zlepšovať jeho pozornosť, aby sme si aj užili aktivity spolu?

Chcem, aby bol neskôr aj pripravený do škôlky/školy.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

V prvom rade si treba uvedomiť, že 2-ročné dieťa má ešte nárok neudržať pozornosť. Je vo vývine a toto obdobie je charakteristické tým, že dochádza k prudkému rastu po stránke psychickej, sociálnej aj fyzickej. Súčasne si začína dieťa uvedomovať vlastnú osobnosť, spozná sa napr. v zrkadle, začína presadzovať svoje potreby a túžby.

Problém by nastal, ak by sa jeho pozornosť ďalej nevyvíjala. Ak máte strach, že niečo nebude v poriadku, sledujte dieťa, prípadne si zapisujte jeho špecifické problémy. Môžete navštíviť aj centrum včasnej intervencie, kde Vás odborníci ďalej usmernia.

Na tréning pozornosti sú dobré hry, v ktorých si musí všímať detaily. Napríklad pexeso, skladanie puzzle, vkladanie predmetov do vykrojených tvarov, hľadanie cestičky a podobne. Všetko samozrejme primerané veku.

Dôležité je tiež zapojenie viacerých zmyslov a spojenie pozornosti s pohybom. Môžete skúsiť hru hlava, ramená, kolená, palce s tým, že budete dieťaťu ukazovať pokyny, nejaký hudobný krúžok, alebo videá, v ktorých musia deti opakovať pohyby do hudby.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.