Je možné rozpoznať znaky autizmu u 10-mesačného dieťatka?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor. Podľa pediatričky má naša 10-mesačná dcérka niektoré znaky autizmu, čo nás trochu vystrašilo.

Ide o to, že sa začala hojdať dopredu a dozadu, často trasie hlavou a kýva rukami, zakrýva si uši, hračky ju vôbec nezaujímajú, stále opakuje tie isté bľabotavé zvuky a má rada mäkké veci. Keď vyrástla z perinky, tak chcela spať len na vankúši, ktorý som používala na dojčenie. Resp. spala zabalená v deke.

Môžu to byť skoré príznaky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

U tak malého dieťaťa je diagnostika náročná, keďže môže ísť aj o prejavy jeho osobnosti, vývoja mozgu alebo inej diagnózy.

Môžeme Vám dať len niekoľko nasledujúcich rád:

  • Všímajte si jej prejavy, prípadne si ich aj môžete zapísať. Pomôže Vám to pri ďalších vyšetreniach.
  • Zavolajte do centra včasnej intervencie vo Vašom okolí. Vedia Vám pomôcť pri vybavovaní vyšetrení, alebo Vás nasmerovať k ďalších odborníkom.
  • Môžete vyskúšať aj mobilnú aplikáciu, ktorú vyvinuli na základe zahraničných výskumov - ASDetect. Diagnózu Vám síce nepotvrdí, ani nevyvráti, ale obsahuje prejavy, ktoré si treba u detí s poruchou autistického spektra všímať.

Opäť prípomíname, že je to naozaj nízky vek na diagnostiku, preto sa zbytočne nestresujte. Za lepšie oboznámenie sa s problematikou však nič nedáte.

Prajeme príjemný zvyšok dňa a v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Veronika a Kristína

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.