Je správanie mojej 9-mesačnej dcérky v poriadku?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

keď je moja 9-mesačná dcérka nahnevaná, alebo sa teší, tak trepe rukami hore dole. Občas na niektoré predmety pozerá celkom detailne. Okrem toho nerobí nič iné, čo by ma znervózňovalo. Štvornožkuje od 6 mesiaca. Ako 7-mesačná sa stavia o nábytok a aj okolo neho prejde. Keď ju volám. tak sa otočí. Keď ma nevidí, hľadá ma. Sestra má 5-ročné dvojičky s autizmom, preto sa obávam.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Rozumieme Vašim obavám, keď je v rodine dieťa s PAS, máme ako rodičia tendenciu viac si všímať špecifické prejavy. Vaše dieťatko je ešte vo veku, kedy nie je možné diagnostikovať poruchu autistického spektra. Je vo vývinovom období, kedy je dieťa pohybovo aktívnejšie. Vie meniť polohu, prevracia sa, sedí, naučí sa pohybovať z miesta na miesto plazením, lezením, chôdzou. Začína vnímať a porovnávať okolitý svet. Je tu prudký rast dieťaťa. V dojčenskom období sa veľmi rýchlo zdokonaľuje zrak a sluchové analyzátory. Pri činnosti s predmetmi dieťa získava informácie o ich vlastnostiach prostredníctvom zraku (farba, veľkosť, tvar), sluchu (zvuky predmetov), hmatu (drsnosť, tvrdosť, hladkosť), ako aj prostredníctvom chuťového a čuchového analyzátora. Takže aj detailné obzeranie predmetov by sme nepovažovali za špecifický prejav v tomto období.

V súčasnosti taktiež nie je potvrdené, že PAS sú geneticky prenosné, preto zatiaľ  len pozorujte dieťatko. Ak sa Vám niečo nebude zdať v poriadku, kľudne si to zapíšte. Nenechajte sa však ovládnuť strachom, ktorý by vás mohol pripraviť o pokojné prežitie jedného z najkrajších období medzi matkou a dieťaťom.

V prípade, že sa to bude časom stupňovať, alebo sa objavia nejaké nové symptómy, kontaktujte svojho pediatra. Uvedomte si tiež, že PAS je zvyčajne možné diagnostikovať až v 3 rokoch, niektoré typy dokonca až oveľa neskôr. Môžete tiež navštíviť Centrum včasnej intervencie, kde Vás odborníci v prípade potreby usmernia, či sú potrebné nejaké vyšetrenia, terapie, cvičenia a podobne.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.