Malí bitkári v škôlke. Čo môžeme riešiť my ako rodičia, aby sa situácia zlepšila?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

mám syna, ktorý má 4 roky a 3 mesiace. Od minulého roku chodí do škôlky. Nebol s ním problém, do škôlky sa vždy tešil, nechcelo sa mu chodiť domov. Celý rok vrátane adaptačného procesu ho učiteľky len chválili. Tento rok nastúpil znovu. Premiešali sa deti v triedach a môj syn bol spolu s jeho tromi rovesníkmi zaradený do triedy (23 deti) s predškolákmi. Od začiatku roku prvých pár dní ok a potom začal každý deň chodiť domov s tým, že mu pár jedincov robí zle. Strkajú, zhadzujú ho na zem, buchli mu hlavu o stenu. Aj od iných viem, že v danej triede sa dejú veci ako škrtenie a bitie.

Syn za 2 mesiace nového školského roku prešiel od úplného nadšenia k tomu, že tam má strach ísť kvôli pár spolužiakom.

Boli sme riešiť v škôlke, ale nemajú ho kam momentálne preložiť. Riaditeľka nám tvrdila, že s tým nemôžu nič robiť. Teda môžu iba dohovoriť rodičom deti, ktoré tam robia ostatným zle.

Viem, že deti majú bujnú predstavivosť . O tejto situácii vedia učiteľky a aj riaditeľka škôlky. Vedia, že tam je pár bitkárov a čo robia.

Naozaj nemá žiadnu inú možnosť?

Napríklad vylúčiť aspoň v ten deň to dané dieťa zo škôlky, alebo akékoľvek iné riešenie?

Čo môžeme riešiť my ako rodičia, aby sa situácia zlepšila?

Teda okrem zmeny MŠ.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Z toho čo popisujete ide o jasné šikanovanie. Je to veľmi závažný jav, ale keďže ide o škôlkarov, tak v školských zariadeniach zvykne byť bagatelizovaný kvôli nízkemu veku agresorov a aj obetí.

Riešenie musí byť vedené vo viacerých rovinách:
1. Jednak treba chrániť obeť - v tomto prípade vášho syna a jeho spolužiakov. Posilnenie učiteľského kolektívu v škôlke, aby sa zamedzilo konfliktom a útokom.
2. Pracovať individuálne s agresormi  - najmä na ich správaní. Vhodné je kontaktovať aj ich rodičov, aby sa vyjadrili k  k celej situácii.
3. Pracovať s celým kolektívom. Dobrá klíma v triede, nastavenie pravidiel v škôlke i doma môže pomôcť odbúrať veľa nevhodných prejavov u agresorov a v obetiach a svedkoch podporiť asertivitu, aby neboli tak ľahko šikanovateľní. Existuje viacero preventívnych programov, stačí sa opýtať v škôlke alebo blízkom CPP. Napr. aj na našej web stránke akcnerodiny.sk je preventívny program na znižovanie šikany. Môžete ho skúsiť ponúknuť škôlke a v prípade záujmu nás môžu jej zamestnanci kontaktovať.

Pokiaľ ide o práva škôlky.
Riaditeľka má pravdu v tom, že okrem pohovoru s rodičmi nemá skoro žiadnu možnosť ako rodičov problémových detí donútiť, aby dohovorili vlastným deťom. Len v prípade doslovných úrazov, ktoré musí škôlka zadokumentovať, sa môže na ich základe obrátiť na ÚPSVaR (oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately). Taktiež sa môžu informovať na školskej inšpekcii o spôsoboch zvládnutia situácie.

Osobne by sme odporúčali spoločné stretnutie rodičov detí (obetí, agresorov i svedkov) so škôlkou ako mediátorom. Dospelí by sa mali byť schopní spoločne dohodnúť na spôsoboch ako zabrániť eskalácie celej situácie.

Čo sa týka vás ako rodiča, tak dieťaťu je potrebné zabezpečiť ochranu a pocit bezpečia. Ak je to možné, nechajte ho nejaký čas doma, aby sa upokojilo. Zároveň komunikujte so škôlkou, aby situáciu riešila. Druhá možnosť je premiestniť jeho, alebo časť problémových chlapcov do inej triedy. Keďže je ich viac, zrejme sa navzájom podporujú a tým si dodávajú odvahu.
Čo sa týka trvalého vylúčenia, legislatíva ako taká to neumožňuje. V prípade krátkodobého vylúčenia je dôležité ako je nastavený interný školský poriadok. Problematické je to však napr. u predškolákov, ktorí majú už povinnú dochádzku. Riaditeľ, teda môže dieťa vylúčiť, ale len v obmedzenom rozsahu.

Bohužiaľ, z našich skúseností je takáto situácia v školách i škôlkach často ťažko riešiteľná, nakoľko školské zariadenia nemajú oporu v zákone. Dôležité je, aby školy i rodičia tlačili na zákonodarcov, aby prijali reformy, ktoré by boli efektívnejšie pri ochrane obetí. Dobrý systém je napr. nastavený vo Veľkej Británii a v severských štátoch. Nakoľko sa s týmto stretávame v našej poradni často, samy už uvažujeme o oslovení kompetentných a návrhoch na zmenu legislatívy.

Je výborné, že sa situáciu snažíte riešiť. Ochota je prvým krokom ku zmene. Veríme, že spoločným úsilím škôlky a rodičov sa pokrok dostaví. V prípade, že by ste ešte potrebovali nejaké informácie alebo pomoc, napíšte nám cez sociálne siete, alebo náš profil akcne_rodiny na Modrom koníku.

S prianím pokojné dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.