Môže integrované dieťa opakovať prvý ročník?

Zodpovedané
3. apr 2023

Dobrý deň,

mňa by zaujímalo, či naša škola náhodou neurobila chybu, ak nepodala papiere na asistenta pre dieťa s PAS. Papiere boli vypracované, tak isto aj odporúčania na asistenta. Len to škola neodovzdala ďalej. Jedná sa o bežnú školu.

Aký je Váš názor?

Môže škola nechať opakovať dieťa prvú triedu, ak je dieťa integrované a má byť vzdelávané ako deti s viacnásobným postihnutím?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Opakovanie ročníka je možné, či už ide o žiakov so ŠVVP alebo bez nich. Ak ide o žiakov so ŠVVP, tak je potrebné zdôrazniť, že opakovanie ročníka by nemalo byť dôsledkom zle nastaveného IVP alebo nedostatočnej podpory zo strany školy. Malo by byť veľmi starostlivo posúdené, aby to bolo v najlepšom záujme dieťaťa.

Pri deťoch so ŠVVP to musí byť v súlade s odporúčaniami poradenského zariadenia, ktoré integráciu odporučilo. Je dôležité uvedomiť si, čo je najlepšie pre dieťa.

Vo Vašom prípade vidíme tri riešenia:
1. Kontaktovať poradenské zariadenie, ktoré integráciu odporučilo a požiadať ich, aby zhodnotilo, či je to pre Vaše dieťa vhodné.

2. Objektívne sa pouvažovať nad potrebami a schopnosťami Vášho dieťaťa. Ak má ešte veľké medzery v učive tohto ročníka, je možné, že by mu postup do ďalšieho psychicky poškodil. Bolo by veľmi preťažované a frustrované, nedokázalo by dostatočne zvládať svoje emócie a začleniť sa do kolektívu. Možno by mu opakovanie ročníka prospelo s tým, že by mnohé už ovládalo a pridalo by mu v novom kolektívne na hodnote.

3. Ak si myslíte, že jeho vedomosti a zručnosti sú dostatočné na postup do ďalšieho ročníka a podporí Vás v tom aj poradňa, je možné požiadať o komisionálne preskúšanie. Ak ho dieťa zvládne, postúpi do ďalšieho ročníka.

Rozhodne by sme odporučili kontaktovať školu a poradňu s cieľom nastaviť správne IVP do budúceho roka, či už si vaše dieťa ročník zopakuje alebo nie.

Ak je vyžadovaný asistent, tak škola má v súčasnosti ešte čas, aby o neho požiadala. Je potrebné si však uvedomiť, že v mnohých prípadoch škola o asistentov žiada, ale nie sú jej schválení.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.