Skoro 5-ročná dcérka je ako keby vo svojom svete. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

dcérka bude mať v máji 5 rokov. Zvažujeme návštevu logopedičky, lebo má problémy s výslovnosťou R. Druhý problém je s jej pozornosťou, teda skôr nepozornosťou. Keď niečo chcem, veľakrát ju oslovím menom. Stojím od nej aj meter a dcérka nereaguje. Ako keby bola zahĺbená do svojich myšlienok. Niekedy na ňu musím prehovoriť viackrát, aby venovala pozornosť tomu, čo jej hovorím. Následne prekvapene na mňa pozrie.

Neraz ju oslovím, pokračujem ďalej. Ona sa na mňa pozrie s tým, že má v podstate celý ten čas nepočúvala. Všetko musím opakovať opäť, aj viackrát. Poviem jej, nech niečo nerobí, povie mi dobre a o minútu to urobí ako keby som jej predtým ani nič nehovorila.

Chodí do škôlky, vzťahy s deťmi má klasické ako bežný škôlkar. Má svoj okruh kamarátiek, teší sa tam. Čo sa týka kreslenia, tak vyniká. Podľa učiteliek je šikovná, len má náročnejšiu povahu, lebo si vyžaduje pozornosť. Je potrebné, aby sa jej venovali.

My nevieme, či je toto bežný jav v období dieťaťa. V období cca 3 rokov s tým nebol problém, ale posledný rok mám už niekedy pocit, že vyletím na Mars.

Aký je Váš názor?

Mám riešiť ušnú lekárku, či nemá problém so sluchom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Je správne, že chcete situáciu riešiť už teraz, nakoľko dcérka bude budúci rok predškoláčka a začne sa pripravovať na prechod do školy. Je dôležité, aby sa zistilo, že ako jej môžete pomôcť. Resp. čo je potrebné rozvíjať.

Máme pre Vás niekoľko odporúčaní:

1. Navštívte ORL ambulanciu. Správne ste podotkli, že môže byť problém so sluchom. Stáva sa, že dieťa nepočuje a nereaguje pri určitej vzdialenosti od hovoriaceho. V ambulancii Vám môžu taktiež vyšetriť uzdičku jazyka. Ak je viac prirastená, môže byť fyzický problém s výslovnosťou R.

2. Ak budú výsledky v poriadku, obráťte sa ohľadom výslovnosti na logopedičku. V prípade nepozornosti by som Vám odporúčala objednanie sa na vyšetrenie do centra podpory a prevencie vo Vašom okolí. Tu dcérku vyšetria aj pripravenosť do školy, prípadne odporučia ďalšie vyšetrenia, napr. na poruchu pozornosti.

3. V prípade, že potrebujete, aby Vám venovala plnú pozornosť, kľaknite si k nej, nadviažte očný kontakt, oslovte ju menom, uistite sa, že Vás vníma a vysvetlite, čo od nej chcete.

4. Zbytočne sa nestresujte, na Marse by ste boli dcérke nanič 😀. Je možné, že je ešte nevyzretá a o pár mesiacov sa to upraví. Dôležité je absolvovať potrebné vyšetrenia.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.