V akom veku je možné odhaliť autizmus?

Zodpovedané
2. jún 2023

Dobrý deň,

o pár týždňov idem so synom na diagnostiku ku klinickej psychologičke. V tom čase bude mať 2 roky a 3,5 mesiaca. Prejavy má dosť očividné. Odkedy vie stáť, tak sa rád točí na mieste. Donekonečna zatváral otváral dvere. Robí to doteraz hlavne na hračkách, ktoré majú dvierka. Obzerá si rúčky a prsty, ruky dáva do divných polôh. Keď sa teší, tak máva rukami a zatvára otvára dlane, robí grimasy. Keď má radosť, tak začne behať dokola alebo hore dole. Robí pritom jeden rovnaký zvuk dokola. Fascinuje ho svetlo, voda, chodí po špičkách, zakrýva si uši. Rozumie veľmi slabo, nerozpráva. Príznaky má ako z knihy o autistoch. Má staršiu sestru, ktorá už má diagnostikovú PAS.

Budú mi vedieť v takomto veku povedať, či sa jedná tiež o autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Hoci je vek dieťaťa veľmi nízky, pri výrazných prejavoch je možné diagnostikovať autizmus aj v tomto veku.

Dieťa je však ešte vo vývine, takže je možné, že odborníci mu stanovia len všeobecnejšiu diagnózu a budú dieťa sledovať, pripadne odporučia nejakú terapiu alebo návštevu logopéda. Presná diagnóza býva zvyčajne stanovená až vo vyššom veku.

V prípade akýchkoľvek otázok sa na nás neváhajte obrátiť.
Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.