Adopcia dvojičiek a materská dovolenka. Aké riešenie je pre nás najvýhodnejšie?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

sme v procese predosvojenia dvojičiek a chcela by som sa informovať ohľadom materskej dovolenky. Po ukončení mojej materskej by chcel nastúpiť manžel na materskú k detičkám.

Aké sú potom moje možnosti a povinnosti?

Sme obaja zamestnaní. Deti majú 1,5 roka.

Aké by bolo pre nás najvýhodnejšie riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

základnou podmienkou je, aby ste ako žiadateľ o materské boli nemocensky poistená (manžel poistený) minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do svojej starostlivosti. Materské sa poskytuje po dobu 28 týždňov od prevzatia dieťaťa do starostlivosti, maximálne kým dieťa nedovŕši 3 roky. Ak sa žiadateľ bude starať o 2 alebo viac zverených detí, tak je nárok na materské po dobu 37 týždňov.

V prípade dvojičiek máte dve možnosti:

  • Starať sa o obe deti súčasne - nárok na materského celkovo po dobu 37 týždňov.
  • Postupne čerpať materské 28 týždňov na prvé dieťa a následne čerpať materské 28 týždňov na druhé dieťa, v tomto prípade môžete súčasne čerpať materské, jeden na jedno dieťa, druhý na druhé dieťa. O tejto možnosti sa informujte na Sociálnej poisťovni.

Je potrebné predložiť zamestnávateľovi právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého boli deti zverené Vám (obom) do opatery.

Ak by nejaký čas poberal iba manžel materské (na jedno dieťa), na to druhé dieťa by ste sa vedeli prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho, by za Vás štát platil zdravotné poistenie. Dieťa by mohlo byť v škôlke, príp. jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň by štát platil aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka