Ak budem v novej práci pracovať 3 mesiace a potom by som išla na PN, budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
11. sep 2023

Dobrý deň,

vo firme som zamestnaná od roku 2017 na dobu neurčitú, aktuálne som na RD do januára 2024. Som na začiatku tehotenstva a TP vychádza na marec 2024. V máji som bola u zamestnávateľa zamestnaná na dohodu 2 týždne cez RD.

V novembri 2023 chcem zmeniť prácu, pričom výpoveď bude so zamestnávateľom dohodou.

Ak budem v novej práci pracovať 3 mesiace a potom by som išla na PN, budem mať nárok na materské?

Z akého obdobia sa mi bude počítať výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej máte nemocenské poistenie prerušené. Pri skončení pracovného pomeru, pokiaľ by sa nanovo neaktivovalo nemocenské poistenie napr. čerpaním dovolenky, tak by nemocenské poistenie zaniklo ku dňu začatia RD.

Pokiaľ by ste pred skončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, tak nemocenské poistenie by Vám zaniklo ukončením pracovného pomeru. Toto potrebujete docieliť, nakoľko v novom pracovnom pomere nedosiahnete 270 dní nemocenského poistenia, aby ste mali nárok na tehotenské/materské.

Bude sa Vám materská počítať len z druhého zamestnania, pokiaľ bude nemocenské poistenie trvať viac ako 90 dní (ak nenastúpite na prípadnú PN skôr ako uplynie 90 dní).

S prianím pekného dňa,
Lenka