Ak by som mala reťazový pôrod, mohlo by mi druhé zamestnanie ovplyvniť výšku pôvodnej materskej?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

na MD som nastúpila v roku 2021 a syn sa narodil 3.1.2022. Momentálne som na RD a TPP z tohto zamestnania mi stále trvá. Mám však možnosť sa teraz zamestnať u iného zamestnávateľa na TPP za minimálnu mzdu, kde odborne pokryjem niektoré činnosti firmy. Plánujeme však druhé bábätko, ktoré keby sa nám podarilo, by sa narodilo v lete v roku 2024. Neviem, či z toho druhého zamestnania stihnem dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia.

V prípade, že by som mala takto reťazový pôrod, mohlo by mi toto druhé zamestnanie negatívne ovplyvniť výšku pôvodnej materskej?

Bolo by pre mňa lepšie prijať túto ponuku a zamestnať sa až v roku 2024?

Čo ak z toho zamestnania potom v roku 2024 dosiahnem tých 90 dní pred nastupon na MD?

Neovplyvnilo by mi to tiež negatívne výšku pôvodnej materskej z 1. zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere zostanete na rodičovskej dovolenke a súčasne budete pracovať na nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa. Ak by sa jednalo o prácu s konkurenčným charakterom, potrebujete súhlas od zamestnávateľa u ktorého ste na RD.

Čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam bude rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na novú MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materské sa určí z pravdepodobného VZ. Ten nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v rámci iného pracovného úväzku dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a neukončí sa, budete mať súbeh.

Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti, každá sa posúdi zvlášť.

Ak v rámci iného pracovného úväzku nedosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a neukončí sa, z tohto pracovného pomeru Vám nevznikne nárok na materskú. Nárok v takomto prípade budete mať iba z pracovného pomeru, z ktorého ste na RD.

90 dní Vám v tomto prípade nijako situáciu neovplyvní, nakoľko ak chcete mať súbeh materských tak potrebujete mať aj z nového pracovného pomeru 270 dní nemocenského poistenia. Museli by ste mať ešte popri tých dvoch ešte nejaké iné nemocenské poistenie, aby sa Vám nazbierali dni nemocenských poistení.

S prianím pekného dňa,
Lenka