Ak by som o 2 roky mala ďalšie bábätko, z čoho by sa mi rátal nárok na materské?

Zodpovedané
17. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu materskej dovolenky v budúcnosti. Tento rok v júni som nastúpila na MD. Predtým som bola 5 rokov riadne zamestnaná, takže mi bola vypočítaná materská bez problémov.

Ak by som mala ďalšie bábätko o 2 roky alebo aj skôr, z čoho by sa mi rátala materská dovolenka?

Od minulého roka od novembra mám príjem aj za prenájom nehnuteľnosti.

Ak sa mi bude rátať príjem iba ten podnájom, tak by to bolo výhodnejšie dať na manžela?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by Vám trval pracovný pomer, tak stále budete mať nárok na materské.

Ak by ste na materskú nastúpili v roku 2025, rozhodujúce obdobie by bol rok 2024.

Ak by ste v predchádzajúcom roku (2024) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takýchto prípadoch nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by ste v roku 2024 pracovali, čerpali dovolenku, nové materské by sa už nepočítalo z pravdepodobného príjmu, ale z príjmu, ktorý by ste mali z čerpanej dovolenky, ak by bol nástup na materskú v roku 2025.

Prenájom nehnuteľnosti Vám neovplyvní výpočet materskej. Za zárobkovú činnosť sa nepovažuje príjem z prenájmu, ktorý je príjmom podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. T.j. prenájom bez živnosti. Ak prenajímate nehnuteľnosť, boli ste povinná sa zaregistrovať na Daňovom úrade.

S prianím pekného dňa,
Lenka