Ak by som otehotnela na jeseň, mohla by som sa vrátiť do práce a následne nastúpiť na štandardnú materskú?

Zodpovedané
31. aug 2023

Dobrý deň,

snažíme sa o druhé bábätko. Prvé sa narodilo 3/2021, rodičovská dovolenka mi teda končí 3/2024.

Ak by som otehotnela na jeseň, mohla by som sa vrátiť do práce napr. na 2 - 3 mesiace a následne nastúpiť na štandardnú materskú?

Výška materského by sa počítala iba z tých 2-3 mesiacov?

Ako to funguje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ Vám bude trvať pracovný pomer, stále budete mať nárok na novú materskú.

Ak na materskú nastúpite ešte v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci rok = rok 2023. Ak by ste v roku 2023 boli celý čas len na RD a nemali iný príjem, tak z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by ste išli na materskú až v roku 2025, potom by rozhodujúce obdobie bol predchádzajúci rok 2024. V tomto prípade by sa počítala materská z odrobených mesiacov po RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka