Ak si vyčerpám dovolenku, ovplyvní to výšku materskej?

Zodpovedané
30. nov 2023

Dobrý deň,

18.12.2023 mi končí RD a 1.3.2024 mám termín pôrodu. Na materskú nastupujem v januári a potrebujem vykryť čas, keď skončím RD. Mám starú dovolenku, ktorú si môžem vyčerpať.

Ak si vyčerpám dovolenku, ovplyvní to výšku materskej?

Mám ísť na PN 19.12.2023 a bude tá PN platená?

Z čoho mi budú potom rátať materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pôjdete na MD v roku 2024 a v roku 2023 nebudete mať žiaden príjem, tak sa bude materská počítať z pravdepodobného príjmu, ale materská nebude nižšia ako tá predchádzajúca.

Ak pôjdete na MD v roku 2024, ale v roku 2023 budete mať príjem (čerpanie dovolenky), z ktorého sa bude platiť aj nemocenské poistenie, tak sa bude materská počítať z príjmov roku 2023.

PN neovplyvní výpočet materskej, pokiaľ na ňu pôjdete až po skončení RD budete mať nárok na nemocenské dávky.

S prianím pekného dňa,
Lenka