Aká bude moja druhá materská?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom materskej po prvom bábätku. Momentálne som na RD s dcérkou (má 1 rok a 3 mesiace). Pred nástupom na materskú som v práci mala a stále mám zmluvu na neurčito. Počas budúceho roka by sme sa chceli s manželom pokúsiť o druhé bábätko, takže neplánujem sa hneď vrátiť do práce.

Ak by som chcela dosiahnuť maximálnu materskú v roku 2024 možno to bude ak v roku 2025, čo preto musím spraviť?

Je to vôbec možné?

Mám rátať s materskou, ktorú som mala pri prvom dieťati?

Vedeli by ste ma niekde nasmerovať, kto by mi stýmto pomohol?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste mali maximálnu materskú aj pri prvom dieťati a nemali by ste počas RD iný zdaniteľný príjem a stihli by ste nástup na druhú MD ešte počas trvania terajšej RD, mali by ste mať uchovanú materskú. Nemala by byť nižšia. Ak nastúpite na materskú v roku 2024, rozhodujúce obdobie rok 2023, už ju navýšiť neviete.

Ak by ste chceli navýšiť materskú pre rok 2025, za ten čas sa môžu zmeniť pravidlá či výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka