Aké bude rozhodujúce obdobie pri výpočte mojej materskej?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke a pracujem na dohodu 10 hodín týždenne na novú zmluvu. Koncom roka 2022 som nastupovala na materskú. Tá sa mi rátala teda za rok 2021, no v roku 2022 sa mi zvýšila výplata a bola by teda materská vyššia, keď budem teraz znova prechádzať na materskú na tej pôvodnej zmluve v roku 2024.

Bude sa materská počítavať za rok 2022?

Bude rozhodujúce obdobie rok 2023?

Ak áno, čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

z pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú ešte trvá, z tohto pracovného pomeru ste stále na rodičovskej dovolenke a zároveň máte uzatvorenú novú zmluvu (dohodu)? Ak áno, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023 ak na novú materskú nastúpite v roku 2024.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenskej dávky býva predchádzajúci kalendárny rok.

Ak ste po celý rok 2023 boli na rodičovskej dovolenke, tým je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala.

Môže sa zohľadniť rast platu, odmeny, príplatky, aj dekréty. To však potvrdzuje iba zamestnávateľ.

Z dohody záleží či ešte bude dohoda do nástupu na novú materskú trvať a či počas nej by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia. Ak áno, mohlo by ísť o súbeh a mali by ste nárok na materské aj z dohody aj z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka