Aké doklady sú potrebné k prehláseniu poberania daňového bonusu na manžela?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

s bývalým priateľom mám 8-ročné a 10-ročné dieťa. Deti sú zverené súdom do mojej starostlivosti. Ja som riadne zamestnaná na TPP, poberám daňový bonus. Medzičasom som sa vydala, s manželom a deťmi žijeme v spoločnej domácnosti. O pár mesiacov nastupujem na materskú dovolenku.

Aké doklady sú potrebné k prehláseniu poberania daňového bonusu na manžela?

Aj on je zamestnaný na TPP, príjem dosahuje.

Je to možné urobiť aj počas roka?

Daňový bonus poberám mesačne a nechcem ho poberať raz ročne.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, manžel môže aj počas roka si uplatniť nárok na DB.

Poberanie daňového bonusu vyplní v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Do neho doplní, odkedy bude poberať daňový bonus v odiely: III. ÚDAJE NA UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU PODĽA § 33 ZÁKONA. Doloží rodné listy detí. Nárok na DB bude mať od mesiaca, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na jeho uplatnenie (aj vyplnené Vyhlásenie spolu s rodnými listami detí).

Vy zároveň upovedomíte svojho zamestnávateľa, že daňový bonus už nebudete poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

S prianím pekného dňa,
Lenka