Aké mám úradné povinnosti medzi skončením štúdia a pôrodom?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

v júni ukončím štúdium VŠ a v júli nastupujem na rodičovskú dovolenku. Nárok na materskú mi nevznikol, nakoľko som počas štúdia pracovala iba na dohodu a zamestnávateľ za mňa neplatil nemocenské.

Aké mám povinnosti medzi skončením štúdia a pôrodom?

Musím sa nahlásiť na ÚPSVaR kvôli zdravotnému poisteniu?

Mám povinnosť prihlásiť sa aj do SP?

Bude po pôrode za mňa okrem zdravotného poistenia platiť štát aj nejaké odvody do SP?

Čo si musím vybaviť keď, keď sú tieto procesy zautomatizované?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si nechcete platiť zdravotné poistenie, tak treba sa zaevidovať na ÚP. Ak si podáte žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní od vykonania štátnej skúšky, úrad Vás zaradí do evidencie odo dňa nasledujúceho po vykonaní skúšky. Ak to však nestihnete v tejto lehote, úrad Vás zaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie absolventa odo dňa osobného podania žiadosti.

Potom sa už nenahlasujete ani do ZP, a nemáte povinnosť ani do SP.

Nakoľko Vám nevznikne nárok na materské a budete mať priznaný rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa, tak automaticky Vás prihlásia ako poistenca štátu na účely dôchodkového postenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka