Kto platí za mňa všetky odvody počas poberania rodičovského príspevku?

simonka1701
10. aug 2021

Ahojte ako je to s platením odvodov popri poberaní rodičovského príspevku pri žene, ktorá bola doposiaľ zamestnaná, ale nevznikol jej nárok na materské? Platí ich všetky stat, t.j. aj zdravotné poistenie a aj odvody do socialky? Či ich platí zamestnávateľ? Ďakujem.

patka06
10. aug 2021

štát

momi1_1
10. aug 2021

platí ich štát

simonka1701
autor
10. aug 2021

Čiže ak je maminka na rodicaku tak zamestnávateľa nič nestojí. Ďakujem ☺️

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patka06
10. aug 2021

štát platí aj zdravotné poistenie

simonka1701
autor
10. aug 2021

Zdravotné hej to určite platí stat, len tým odvodom do sociálnej poisťovne nie som si istá…

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simonka1701
autor
10. aug 2021

@viestta a to nemocenské teda platí kto? Ten zamestnávateľ? Či nikto? Či ako 😄

simonka1701
autor
10. aug 2021

@patka06 a nemocenské a celkove odvody do socialky prosím nevieš? 🙂 tým som si nie istá, o zdravotnom viem že stat.🙂

loginexistuje
10. aug 2021

nemocenske nikto stat plati zdravotne a dochodkove

patka06
10. aug 2021

@simonka1701 určite neplatí zamestnávateľ ... v SP ti vtedy štát platí iba dôchodkové

simonka1701
autor
10. aug 2021

Aha a keď napríklad ide mamička čo predtým pracovala z jednej materskej, potom ma napríklad rodičovský príspevok, medzi tým sa jej narodí ďalšie dieta a to prvé ešte nemá tri roky a ona bola s ním doma, tak vtedy potom už nemá nárok na materskú? Keď nemocenské poistenie nemá aktívne?🥴 dosť sa v tom strácam.

klarissa25
10. aug 2021

@simonka1701 ale jasne ze ma aktívne pokiaľ trvá pracovny pomer...

simonka1701
autor
10. aug 2021

@klarissa25 ale veď keď ho nikto neplatí tak môže ho mat aktívne? 😀 ospravedlňujem sa ale naozaj sa v tom nevyznám.

klarissa25
10. aug 2021

@simonka1701 keď si na materskej a rodičovskej a si zamestnaná....tak stále máš aktívne NP... platí ho štát.. keď si zamestnana

simonka1701
autor
10. aug 2021

@klarissa25 ďakujem 🙂

loginexistuje
10. aug 2021

pocas rodicovskej je nemocenske poistenie prerusene citaj viac https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...

mijo53
10. aug 2021

@loginexistuje presne tak, vtedy si môže žena dať dobrovoľné nemocenské poistenie

sasanka605
10. aug 2021

@simonka1701 ak jej trva pracovny pomer, tak ma narok, pozri retazovy porod. Potom druha materska bude min. v takej vyske ako prva.

klarissa25
10. aug 2021

@sasanka605 presne tak. Ak trvá PP tak ma nárok na materskú...minimálne takú akú mala pred...pokiaľ sa dieťa narodí do 3 rokov narodenín prvého

simonka1701
autor
10. aug 2021

A ak náhodou na prvý raz vyjde len rodičovský, potom na neho nastúpi a pracovný pomer je na dobu neurčitú a narodí sa druhé dieťatko? Vtedy pri druhom nárok na materskú ma?

sasanka605
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
11. aug 2021

@klarissa25 NP štát určite neplatí
@simonka1701 ak trvá pracovný pomer a žena je na RD 3 roky, nemocenské poistenie má síce prerušené (nikto ho za ženu neplatí), ale toto obdobie prerušenia z dôvodu RD sa žene počíta pre účely materskej, čiže ak by počas RD otehotnela bude mať nárok na materské - stále však musí platiť, že jej trvá pracovný pomer

mijo53
11. aug 2021

@lucka_ke nie som si istá či je to tak, lebo autorka zrejme nemala dosť dní poistenia a ak počas rodičovskej má prerušené nemocenské poistenie ako ziska tie chybajúce dni, jedine ak si dá dobrovoľné nemocenské poistenie, ale netvrdím či je to tak.

mijo53
11. aug 2021

@simonka1701 veľmi dobre tu na konikovi vie poradiť Zalka, obráťte sa na ňu

simonka1701
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simonka1701
autor
12. aug 2021

A ešte otázka. Ak pracujem, ale nevyjde mi už materská. Tak síce na materskú nastupujem no budem poberať rodičovský ten nižší.
Stat v obdobi keď ja som na materskej a poberám len rodičovský platí odvody? Či vtedy zamestnávateľ po dobu čo som na materskej a nebude ich platiť až keď budem na rodičovskej?
Na nete som našla tuto info. Preto sa informujem.

simonka1701
autor
12. aug 2021
simonka1701
autor
13. aug 2021

@klarissa25 a prosím ta ešte otázka. Keď som na materskej, ale poberám len rodičovský príspevok, tak vtedy ich kto platí?

zalka
14. aug 2021

@simonka1701 ak ti nevyšiel nárok na MD, a poberáš len RP a stále si zamestnaná, tak ako bolo spomenuté štát platí odvody do ZP za teba a dôchodkové poistenie do SP ako za každú mamičku.
A čo sa týka ďalšej otázky, tak sama si priložila odpoved na ňu... napríklad pracovala si 6 mesiacov pred nástupom na MD, potom si nastúpila na MD na kt. si nárok nemala. MD trvá 34t tj. cca 8 mesiacov ... po uplynutí 34t nastupuješ na rodičovskú dovolenku.
To že ty poberáš 28t už rodičovský príspevok nemá vplyv.
A ak otehotnieš znova a stále ti to zamestnanie trvá , tak nastupuješ na MD a už máš pri druhom dieťati dostatok dní poistenia tj. 6m + 8m materskej dovolenky spolu 14 mesiacov aktívneho poistenia čo je viac ako 270 dní čo potrebuješ na materské.
Takže neboj sa nárok na MD pri druhom dieťati mať budeš.