Aké sú moje povinnosti voči úradom po skončení rodičovskej dovolenky, keď sa nevraciam do zamestnania?

Zodpovedané
14. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich povinností.

Aké sú moje povinnosti voči úradom po skončení rodičovskej dovolenky, keď sa nevraciam do zamestnania?

Pracovná zmluva mi skončila počas tehotenstva.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne nie ste na rodičovskej dovolenke, iba poberáte rodičovský príspevok.

Po skončení poberania rodičovského príspevku:

  • Môžete sa zaevidovať na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny a zdravotné poistenie bude platiť za Vás štát.
  • Alebo byť dobrovoľne nezamestnaná a v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka