Aké sú podmienky reťazovej materskej?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

na prvú materskú som nastúpila 15.4.2021. Dva týždne pred nástupom som čerpala dovolenku a pred dovolenkou som bola PN. Následne som išla z materskej na rodičovskú a z rodičovskej na materskú 25.12.2022. Pri prvej som mala inú sumu vymeriavacieho základu a poisťovňa mi oznámila, že sa vypočítaval z tých 14 dní dovolenky pred nástupom na materskú.

Všade som však čítala, že pri reťazovej materskej nemôžu počítať z iného vymeriavacieho základu a nemôže byt nižšia ako prvá, čo v mojom prípade je.

Aké sú podmienky reťazovej materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste v predchádzajúcom roku (2021) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Prvú materskú v r.2021 Vám predpokladám počítali z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok 2020 (ak Vám pracovný pomer začal 01.01.2020 alebo skôr). Vy ste v 2022 nastúpili na novú materskú, ale pre výpočet je rozhodujúce obdobie predchádzajúci rok a počas roku 2021 ste mali ste príjem za dovolenku. Preto Vám určili iný vymeriavací základ pre výpočet materského než pri prvej materskej. Môže byť aj vyšší aj nižší.

Keby ste nastúpili na materskú v r.2023 a v roku 2022 by ste nemali žiadny príjem počas RD, tak sa materská urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v tomto prípade by tiež nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka