Aké tlačivo potrebujem za účelom uplatnenia daňového bonusu zo zvýšenia splátky?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som si uplatniť daňový bonus z dôvodu zvýšenia splátky pri refixácii hypotéky v roku 2023. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a v roku 2023 som nemala žiadne príjmy okrem rodičovskej a teda nepotrebujem podávať daňové priznanie ani oň žiadať môjho zamestnávateľa (som stále zamestnaná).

Mala by som za účelom uplatnenia daňového bonusu zo zvýšenia splátky použiť tlačivo daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2023 – typ A?

Mám sa obrátiť na zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky sa preukazuje potvrdením, ktoré vystaví banka - jedná sa o úver na bývanie a musí byť v ňom uvedený § 52zzy zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Daňové priznanie podávate sama a môžete podať DP typu A.

Môžete požiadať o Ročné zúčtovanie zamestnávateľa (do 15.2.2024), ale je potrebné správne vyplniť Žiadosť o Ročné zúčtovanie, ktorého prílohou bude spomínané Potvrdenie z banky.

S prianím pekného dňa,
Lenka