Ako a kedy podať daňové priznanie, keď mám príjmy len v Nemecku?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

mám firmu v Nemecku a už druhý rok podávam DPH hlásenie, raz za rok. Príjmy mám len v Nemecku.

Kedy mám podať daňové priznanie a za akých podmienok?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné rozlišovať pojmy: Daňový rezident, daňový nerezident a podľa toho sa zariadiť.

Za daňového rezidenta SR sa považujú osoby, ktoré majú v SR trvalý pobyt, alebo sa v SR zdržiavajú aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku. V tomto prípade je daňovníkom, ktorý zdaňuje v SR celosvetové príjmy.

Daňový nerezident je osoba pracujúca (alebo podnikajúca) mimo SR a nemá na území SR trvalý pobyt, alebo sa zdržiava v SR menej ako spomínaných 183 dní počas kalendárneho roka. V tomto prípade, pokiaľ vznikne povinnosť podania daňového priznania v SR, zdaňuje len príjmy zo zdrojov v SR. Pokiaľ má slovenský občan v inom štáte EU prechodný alebo trvalý pobyt, je daňovým rezidentom pre inú EU krajinu a vzťahuje sa neho právna legislatíva v danom štáte.

Rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt, bydlisko, alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku) je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem. Tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí. Za rok 2022 do 31.3.2023. Mohli ste využiť odklad na podanie daňového priznania v lehote do 30.6.2023 alebo do 30.9.2023, keďže ste mali príjem zo zahraničia.

S prianím pekného dňa,
Lenka