Ako dosiahnuť maximálne materské?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

27.5.2022 som sa zaevidovala na úrade práce ako nezamestnaná z dôvodu ukončenia vysokoškolského štúdia. Evidovaná som bola do 30.9.2022, nakoľko som od 1.10.2022 nastúpila do práce v CZ na zmluvu. Tam mám minimálnu mzdu, avšak otehotnela som. Predpokladaný termín pôrodu je október 2023.

Mám nárok na materské?

Ako môžem dosiahnuť maximálne materské?

Stačí sa zamestnať na 3 mesiace v inej firme s vyšším príjmom?

Materské by som chcela poberať na Slovensku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na Slovensku je potrebné mať aktívne nemocenské poistenie v prípade, že chcete poberať materské. Platiť dobrovoľné poistenie, alebo sa zamestnať minimálne na 90 dní a je potrebné mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Dobu poistenia v inom štáte preukazujete prostredníctvom formulára E 104, resp. „SED S041“
Ak v zahraničí zanikne nemocenské poistenie v období tehotenstva a Vám tam nevznikne nárok na materské, môžete si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote, ale ešte pred materskou začnete poberať dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka