Ako funguje dočasná práceneschopnosť v nepretržitej prevádzke?

Zodpovedané
8. júl 2023

Dobrý deň,

manžel pracuje v nepretržitej prevádzke na 12-hodinové nepravidelné zmeny. 8 dní bol práceneschopný. Za tieto dni mu zamestnávateľ navýšil saldokonto a vysvetlil to tým, že PN mu platí len na 7,5 hodiny a len od pondelka do piatka.

Je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

náhrada príjmu sa vypláca za každý kalendárny deň PN od prvého dňa až do desiateho dňa vrátane dní, počas ktorých by podľa rozvrhu pracovného času nepracoval. Nezáleží ani na tom či mal 12-hodinovú smenu, alebo cez PN bol víkend. Mal mal vyplatenú PN za všetkých 8 dní.

Konto pracovného času je spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času, ktorý zamestnávateľ môže zaviesť len kolektívnou zmluvou alebo po dohode so zástupcami zamestnancov.

Dohoda o zavedení konta pracovného času musí byť písomná.

Overte si v Kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnom poriadku zamestnávateľa, v dohode o zavedení konta či je uvedené, ako sa konto pracovného času upravuje, navyšuje.

S prianím pekného dňa,
Lenka