Ako funguje ochranná lehota?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

som na RD, dcérka má 1,5 roka. Firma, kde pracujem, je momentálne na predaj. Ak sa to nepodarí, bude rozpredané portfólio a zamestnávateľ sa zruší. Momentálne pracujem z domu u tohto zamestnávateľa na dohodu, ale som na inej pracovnej pozícii.

Radi by sme mali s manželom druhé dieťa. Ak otehotniem a firma ešte bude fungovať a stihneme to do troch rokov, tak sa bude jednať o reťazovú materskú. Ak by sa firma zrušila skôr ako stihnem otehotnieť a budem stále na rodičovskej dovolenke.

Vzťahuje sa na mňa nejaká ochranná lehota?

Nerozumiem úplne tej 180-dňovej ochrannej lehote.

Ďakujem

Dobrý deň,

z pracovného pomeru, z ktorého ste momentálne na rodičovskej dovolenke máte prerušené nemocenské poistenie. Ak by pracovný pomer skončil, tak aby ste mohli byť v ochrannej lehote je potrebné si toto nemocenské poistenie obnoviť. Obnovíte si ho napr. čerpaním dovolenky pred skončením pracovného pomeru, pokiaľ by s tým zamestnávateľ súhlasil. Následne by od skončenia nemocenského poistenia (skončenie pracovného pomeru s posledným dňom čerpania dovolenky) pokiaľ by ste do pol roka (180 dní) otehotneli mali by ste nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka